Interpretacja wyniku badania USG płodu u kobiety chorej na cukrzycę ciężarnych

Witam, jestem w 23 tyg. 4 dniu ciąży, proszę o interpretację wyników badań USG płodu: BPD-5,60cm (23,1d); HC-19,64cm (21,6d); AC-20,56 cm (25,1d); FL-4.87 cm (26,3d). Obawiam się, że obwód głowy jest zbyt mały, mam cukrzycę ciężarnych. Proszę o odpowiedź.

Witam serdecznie!
Przytoczone wymiary nie dają pełnego poglądu na rozwój Pani dziecka. Rozumiem, że wymiary te pochodzą z badania połówkowego, podczas którego lekarz dokładnie ogląda organy dziecka (wątrobę, nerki, mózg, budowę kończyn itp). Analiza wszystkich tych elementów pozwala dopiero wysunąć podejrzenie patologii. Ze względu na przytoczone wymiary dziecka i informację o cukrzycy obawia się Pani o IUGR-wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu. Wyróżniamy dwa typy tej patologii: symetryczny i niesymetryczny. W pierwszym zarówno obwód brzuszka jak i główki jest zmniejszony (oba mniej więcej odpowiadają temu samemu tygodniowi ciąży), w drugim obwód brzuszka jest znacznie mniejszy od obwodu główki.
Całkowicie normalne jest, że nie wszystkie wymiary płodu odpowiadają temu samemu wiekowi ciąży. Parametry te są jedynie orientacyjne. Dziecko rośnie w swoim indywidualnym tempie, poszczególne części ciała powiększają się w różnym czasie o różną długość. Każde dziecko jest również inne i nie musi wcale odpowiadać wzorcowi ustalonemu arbitralnie i zaprogramowanemu w aparacie USG. Nie wspomina Pani również nic na temat szacowanej masy ciała płodu, a ta jest również elementem rozpoznania hipotrofii. Reasumując, wydaje się, że nie ma Pani powodów do obaw. Kontrolnie może Pani wykonać badanie USG za 2-3 tygodnie. Optymalnie byłoby umówić się na wizytę do lekarza przeprowadzającego badanie, który dokładnie wyjaśni Pani wyniki badań.
Pozdrawiam