Co oznacza podwyższony poziom ALT?

Witam, na badaniach kontrolnych u ginekologa dostałam skierowanie na badania krwi (chciałam rozpocząć przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej po ciąży): morfologia i wskaźniki wątrobowe. Morfologia wyszła rewelacyjnie. A wyniki wątrobowe: fibrynogen 2,69 (norma 2,1 - 4); D-dimer 169 (norma do 500); bilirubina całk. 0,7 (norma do 1,3); AST 26 (norma do 31); ALT 39 (norma do 35).

Niepokoi mnie ten ALT. Wizyta dopiero za 2 tyg. Mam 32 lata. Przez 8 lat brałam hormonalną antykoncepcję Femoden, od 3 lat nie biorę. Poza tym jestem wielbicielką win. Wypijam średnio 5-6 razy w tygodniu lampkę czerwonego wina. Czy to może być od tego? Mieszkałam jakiś czas we Francji i zwyczaje mi pozostały. Zawsze myślałam, że to zdrowo. Nie piję żadnych mocnych alkoholi. Nie biorę żadnych leków, bo nie choruję, nawet się nie przeziębiam. W ciąży miałam robione różne badania na wirusy wątroby - wszystkie ujemne. Skąd ten podwyższony ALT? Czy zrezygnować zupełnie z alkoholu i przebadać się ponownie za jakiś czas? Dodam, że dzień przed pobraniem krwi również piłam wino, no ale jakieś śmieszne ilości. Piję też dużo czerwonej herbaty, ale ona raczej wspomaga pracę wątroby. Jestem szczupła. Nie palę.

Proszę o odpowiedź.

Witam serdecznie!

Wynik jest podniesiony nieznaczenie, ale niestety może być wynikiem spożywania przez Panią alkoholu. Niestety nawet małe ilości, systematycznie spożywanego alkoholu mogą negatywnie wpłynąć na wątrobę i w Pani wypadku zdecydowanie pierwszym krokiem powinna być redukcja używki i kontrolne wykonanie badań w odstępie kilkutygodniowym. Choroby wątroby w krajach śródziemnomorskich są niestety dość częste właśnie ze względu na spożywany alkohol. Warto również zwrócić uwagę na dietę - proszę unikać potraw smażonych, ciężkostrawnych, bardzo ostrych. Jeżeli mimo modyfikacji stylu życia za klika tygodni wyniki nie poprawią się wskazane będzie wykonanie ponownie badań wirusologicznych.

Pozdrawiam