Jak interpretować wynik badania próby wątrobowej u 40-latki?

Uprzejma prośba o interpretację wyników próby wątrobowej. Niepokoi mnie podwyższone ALT. Co może być tego przyczyną? Fosfataza zasadowa 61 Bilirubina całkowita 0,52 ALT - 72 GGTP - 62 HCV przeciwciała - niereaktywny HBS - nie wykryto OB - 15 CRP 3 Dziękuję.

Lek. Wojciech Zygmunt

Wskazane przez pana odchylenia w badaniach mogą sugerować alkoholową etiologię uszkodzenia wątroby. Ze względu na to, że nie podał pan przyjmowanej ilości alkoholu zalecam całkowite jego odstawienie. Należy pamiętać o tym, że piwo to też alkohol i jego przewlekłe spożywanie może prowadzić do choroby wątroby. Z innych możliwości należy rozważyć stłuszczenie wątroby wywołane otyłością i zaburzeniami lipidowymi, a także cholestatyczne choroby wątroby. Polecam panu udać się do gastroenterologa w celu rozszerzenia diagnostyki, lub ponownie wykonać badania laboratoryjne za 3-6 miesięcy i dokonać konsultacji w tej kwestii z lekarzem rodzinnym.