Jak mam interpretować takie wyniki badania?

Proszę o interpretację badań. Erytrocyty 5.26 Hemoglobina 16.10 PLT 192 Pozostałe wyniki morfologii w normie INR 1.04 Wskaźnik protrombiny 102% Czas PT 11,5 Kreatyniny 1 Mocznik 22,80 AST 36 ALT 61 H Bilirubina całkowita 0,60 Fosfataza zasadowa 45 GGTP 28 Antygen HBs ujemny Przeciwciała HCV nie reaktywny Białko całkowite 71,30 Albuminy 65,40 % Alfa-1-globuliny 3,70% alfa-2-globuliny 7,20% (7,1 - 11,8) Gamma-globuliny 13,10% Beta1 6% Beta2 4,60% Albuminy 46,6 Alfa-1-globuliny 2,64 Alfa-2-globuliny 5,13 Beta1 4,28 Beta2 3,28 Gamma-globuliny 9,34. USG wątroba 140 mm o wzmożonej echogeniczności. Żyła wrotna w normie. Pozostałe w normie. Badania zrobiłem ponieważ od kilku lat moje próby wątrobowe wachają się od normy do ok 100. Moje BMI to 29 choruje również na nadciśnienie. Poprzedni alat wynosił 37.

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pan badania kontrolne, aby sprawdzić prawidłowe funkcjonowanie wątroby oraz całego organizmu. Analizując przedstawione wyniki badań, można stwierdzić, że istnieje prawdopodobieństwo nieznacznego zaburzenia ze strony wątroby. Aby postawić konkretną diagnozę należy brać pod uwagę wszystkie badane parametry oraz badania obrazowe.

Powyżej wyznaczonych wartości referencyjnych jest ALT oraz albuminy. Ten pierwszy parametr wykonuje się w celu diagnozy uszkodzeń wątroby. Podwyższony poziom może wskazywać stłuszczenie tego największego organu, choroby tarczycy oraz zawał mięśnia sercowego.

Natomiast stężenie albuminy zostało prawie dwukrotnie przekroczone. Poziom ten może wynikać z odwodnienia, z diety ubogiej w białka lub przewlekle występujące choroby, na przykład schorzenia wątroby.

Biorąc pod uwagę aktualne wyniki badań, ciężko stwierdzić, czy doszło do uszkodzenia wątroby. Zalecamy konsultację z lekarzem rodzinnym lub gastrologiem w celu wykluczenia chorób wątroby. Specjalista zdecyduje o dalszej diagnostyce i ewentualnym leczeniu.

Pomocna tu może być tomografia brzucha, która zobrazuje dokładnie stan narządów w jamie brzusznej.

Proponujemy również konsultację z dietetykiem, aby dobrać taką dietę, która będzie prawidłowo wpływać na pracę wątroby.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/chora-watroba-objawy-profilaktyka

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-alt-czym-jest-przebieg

https://portal.abczdrowie.pl/albumina-charakterystyka-wskazania-przygotowanie-i-opis-badania-normy-interpretacja-wynikow

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.