Co oznacza taka kulka przy kości ogonowej?

Witam mam dziwna dolegliwość mianowicie od około 6 miesięcy pojawiła sie mi przy kości ogonowej ( tzw . Początek rowika po lewej stronie ) mała kulka kolo 1-1.5 cm co jakiś czas swędzi potem zaczyna bolec i w końcu czyje bol przy siedzeniu po jakiś 2- 3 dniach przestaje normalnie wraca wszystko do normy ale ona caly czas tam jest i potem po jakimś czasie ponownie tak jest co to może być? Czy to jest coś groźnego? Można to usunac ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

opisana przez Pana kulka może oznaczać obecność torbieli włosowej (pilonidalnej). Zmiana taka zlokalizowana jest w okolicy międzypośladkowej i ma tendencje do nawracania. Może powodować swędzenie, zaczerwienienie lub ból i tym samym uniemożliwiać siedzenie. Niekiedy zmianie towarzyszy wyciek wydzieliny ropnej lub stan zapalny, czasem jednak schorzenie to ma charakter bezobjawowy.

Wiele przypadków wymaga leczenia operacyjnego, dlatego warto udać się ze zmianą do chirurga ogólnego lub proktologa, który zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Podobne pytania znajdzie Pan pod poniższymi linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/guz-w-okolicy-kosci-ogonowej, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-oznaczac-guz-przy-kosci-ogonowej.

Zachęcam również do przeczytania artykułu opisującego przyczyny, objawy oraz leczenie torbieli włosowej: https://portal.abczdrowie.pl/torbiel-pilonidalna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.