Co oznacza ten guzek kości ogonowej?

Dzień dobry. Mam wyczuwalny guzek w okolicach kości ogonowej. Przez ponad dobry rok coś tam wyczuwalne było, ale nie stwarzało żadnego problemu. Ostatnim czasem jednak jakby to urosło i wyraźnie boli podczas jego naciskania, albo gdy siedzę "na nim", w sensie takim, że masą ciała na niego naciskam. Przy próbie mocnego naciśnięcia potrafi się z niego wydzielić niezbyt przyjemny w zapachu płyn. Czy to właśnie jest torbiel włosowa? Do jakiego lekarza powinienem się udać? Czy do lekarza rodzinnego po skierowanie do specjalisty, czy raczej do jakiegoś chirurga?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jak najbardziej opisane przez Pana objawy mogą wskazywać na torbiel włosową, nazywaną również torbielą pilonidalną. Charakterystyczne objawy to właśnie guzek w okolicy kości ogonowej wywołujący dolegliwości bólowe oraz stan zapalny i świąd tej okolicy. Zmianie towarzyszyć może podwyższona temperatura lub dreszcze.

Diagnozowaniem oraz leczeniem torbieli włosowej zajmuje się lekarz proktolog. W pierwszej kolejności można jednak udać się do lekarza rodzinnego, aby ustalić wstępne rozpoznanie choroby. Z pewnością, w przypadku potwierdzenia diagnozy skieruje on Pana do specjalisty – proktologa lub chirurga, ponieważ leczenie torbieli włosowej często związane jest z leczeniem operacyjnym.

Szczegółowe informacje na temat torbieli włosowej znajdzie Pan w jednym z naszych artykułów dostępnym pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/torbiel-pilonidalna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.