Co oznacza ta narośl okolicy odbytu u 18-latka?

Otóż nie wiem jak to opisać. Na kości ogonowej mam narośl (?) skórną która wyglądem przypomina drugi odbyt. Nie przeszkadza mi to w codziennym życiu, ale nie podoba mi się estetycznie i chciałbym to usunąć. Jak to nazwać? I gdzie można się tego pozbyć?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

być może narośl na kości ogonowej, którą Pan zauważył, to tzw. torbiel pilonidalna lub torbiel włosowa.

Objawia się ona przede wszystkim guzkiem zlokalizowanym w okolicy szpary międzypośladkowej, a także obrzękiem, zaczerwienieniem oraz dolegliwościami bólowymi. Guzek ten bywa wypełniony ropą bądź krwią, która może wydostawać się na zewnątrz. Wewnątrz torbieli znajdują się również włosy, dlatego za jej przyczynę często uznaje się powiększenie oraz zakażenie mieszków włosowych.

Z tym problemem powinien Pan zgłosić się do lekarza rodzinnego, który – jeśli zajdzie taka potrzeba - skieruje Pana do chirurga. Leczenie chirurgiczne jest bowiem jedną z najczęściej stosowanych metod.

Więcej informacji na ten temat znajdzie Pan w naszym artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/torbiel-pilonidalna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.