Co oznacza taka plamka na skórze u dziecka?

Witam moja 5 letnia córka jakiś czas temu miala opryszczke na ustach potem znów coś wyszło a teraz ma na policzku 3 dzień czerwona plamkę. Najpierw chyba była krostka a teraz czerwony ślad. Smaruje ziaja na opryszczke która można stosować u dzieci i ustach i twarzy. Ogólnie ma w nie których miejscach taka szorstka skórę np na pośladkach na udach i pod łokciem nawilżam smaruje czasami swędzi ja skóra ale to ma jakiś juz czas znika czasem się pojawią znów nawilżam mam wrażenie że tego nie ma na jakiś czas. Ale ta plamka na policzku czerwona mnie zamartwia tym bardziej że niedawno miala na ustach opryszczke i potem jakiego bąbelka który szybko zmienił się w gojenie sie

Redakcja abcZdrowie

Witam,

plamka na policzku nie powinna mieć nic wspólnego z opryszczką wargową, która jest chorobą wirusową uwidoczniającą się właśnie w okolicach ust – najczęściej na samych ust, w obrębie czerwieni wargowej, lub tuż nad nią.

Więcej informacji na temat opryszczki na wargach pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/opryszczka-na-ustach-jak-jej-zaradzic.

Wspomina Pani o suchych plamach, pojawiających się w różnych miejscach na ciele dziecka, stąd niewykluczone, że plamka na policzku także ma z tym związek. Na pewno jest to wskazanie do skonsultowania się z pediatrą.

Suche placki na skórze – czasami łuszczące się lub zaczerwienione – pojawiające się w zgięciach kolanowych czy łokciowych, ale też na twarzy czy dłoniach są charakterystyczne dla AZS, czyli atopowego zapalenia skóry. W takim wypadku nawilżanie zmian zwykłym kremem lub stosowanie maści na opryszczkę mija się z celem, natomiast konieczne jest stosowanie kosmetyków do pielęgnacji skóry atopowej.

Jeśli jest Pani zainteresowana, o AZS może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jak-rozpoznac-azs-5-zlotych-zasad-pielegnacji-atopowej-skory-dziecka.

Warto o tym porozmawiać z alergologiem – jeśli dotychczas nie wykonywała Pani badań w kierunku alergii – i/lub z dermatologiem. Ocena zmiany za pomocą dermatoskopu pozwoli wykluczyć choroby skóry.

Więcej na temat alergicznych zmian skórnych w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/choroby-alergiczne-skory.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.