Co oznacza ta sucha skóra u niemowlęcia?

Mój synek ma 2 miesiące i dostał na buzi czerwone plamy podobne do kaszki które po czasie robią się jasne w kolorze skóry a gdy go kapie to te plamy robią się bardziej widoczne i czerwone a żadne kremy mu nie pomagają co to może być?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

bez obejrzenia zmian trudno wnioskować przyczyny dolegliwości Pani synka, niemniej istnieje kilka możliwych powodów pojawianiach się suchych, czerwonych zmian na skórze.

Częstą przypadłością noworodków, niekiedy utrzymującą się nawet przez kilka pierwszych miesięcy życia, jest trądzik niemowlęcy. Ma postać grudek, które pod wpływem ogrzania przypominają czerwone plamy. Gdy skóra się ochładza, grudki przybierają kolor cielisty i nie odróżniają się zanadto na tle skóry. Trądzik niemowlęcy nie wymaga leczenia, gdyż jest skutkiem zaburzeń hormonalnych – w krwi niemowlęcia spada poziom hormonów, którymi „obdarowała” go matka podczas ciąży. Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/tradzik-niemowlecy.

Charakter alergiczny ma egzema, przybierająca postać suchych, czerwonych plam na skórze, z tendencją do łuszczenia się. Pojawia się wskutek kontaktu niemowlęcia z alergenem – to może być żel do kąpieli, proszek do do prania lub składnik pokarmowy (przenikający np. do mleka matki lub obecny w mleku modyfikowanym). Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/atopowe-zapalenie-skory-niemowlat.

Ponieważ bardzo istotne jest odróżnienie trądziku od egzemy, czyli AZS, sugeruję konsultacje z pediatrą. W przypadku AZS może być konieczne wyeliminowanie mleka krowiego z diety dziecka (mleko modyfikowane) lub matki (jeśli karmi pani piersią). Doraźnie może Pani spróbować zmienić proszek do prania na taki dla alergików oraz kupić kosmetyki do pielęgnacji atopowej skóry niemowlęcej – żel, emolient, szampon.

Zachęcam do lektury również tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/choroby-wysypkowe-u-dzieci.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.