Czy te dolegliwości mogą być spowodowane zmianą mleka?

Witam mam córeczkę ma 6 miesięcy od jakiegos czasu zauważyłam na barkach az do dłoni gdzie nie gdzie czerwone suche plamki na skórze, wczoraj doszły zaczerwienione policzka.. Dziecko zdrowe,.nie gorączkuje. Czy to możliwe, że tak zaczelo się dziać od zmiany mleka na następne, lub od (jakiegoś czasu) używania płynu do prania silan?

Redakcja abcZdrowie

Witam,
opisane przez Panią objawy mogą wskazywać na alergię, np. pokarmową, u dziecka. Zachęcam do zapoznania się z artykułem:
https://portal.abczdrowie.pl/alergia-pokarmowa-u-dzieci-objawy-i-diagnostyka
oraz: https://portal.abczdrowie.pl/alergia-pokarmowa-niemowlat.
Niestety trudno ocenić to jednoznacznie – bardzo ważna jest obserwacja dziecka oraz skonsultowanie niepokojących objawów z lekarzem. Tylko on jest w stanie postawić diagnozę i zadecydować o ewentualnym leczeniu.
Być może konieczna będzie zmiana mleka modyfikowanego lub stosowanie środków przeznaczonych do prania odzieży niemowlęcej, ponieważ są one wyjątkowo delikatne i nie podrażniają skóry dziecka. W przypadku, gdy podejrzewa się alergię pierwszy krokiem jest odstawienie potencjalnego alergenu i obserwacja, czy coś w stanie dziecka uległo zmianie.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.