Co oznacza taka temperatura ciała?

Dzień dobry, Od kilku lat moja stała temperatura ciała to ok. 35.8 st. C., czyli o 0.8 stopnia mniej niż typowa. Mam pytanie, czy to normalne, czy mogą na to wpływać zażywane leki, a przede wszystkim, co w przypadku, gdy jestem chora? Kiedy w przeziębienie mam 37.5 st. C to normalnie tylko stan podgorączkowy, ale licząc od mojej temperatury wyjściowej to wzrost jest dużo większy, a ja się czuję fatalnie jakbym miała ponad 38. Jestem 30-letnią kobietą. Na stałe zażywam leki antydepresyjne i psychotropowe.

Lek. Bianka Małczuk

Witam,

Temperatura ciała jest kwestią osobniczą. Przyjmuje się powszechnie, że prawidłowa temperatura ciała człowieka to 36,6st.C, ale w rzeczywistości zakres wartości prawidłowych jest szerszy - w przypadku pomiaru pod pachą za normę uznaje się zakres od 35,5st.C do 37st.C. Należy również pamiętać, że temperatura ciała zmienia się w ciągu doby, a także uzależniona jest od wpływu wielu czynników zewnętrznych, jak temperatura otoczenia, stres, wysiłek fizyczny, głód. To, jak odczuwamy wzrost czy spadek temperatury ciała, jest również czymś bardzo indywidualnym. Są osoby, które odczuwają znacznie gorsze samopoczucie, nawet przy niewielkim wzroście temperatury ciała, ale są również osoby, które mając gorączkę, nie skarżą się na istotny dyskomfort. Podsumowując, Pani temperatura ciała mieści się w zakresie normy, ale myślę, że warto byłoby zgłosić się do lekarza rodzinnego, by ocenić ogólny stan organizmu - warto m.in. wykonać panel podstawowych badań (jak morfologia krwi, cukier, lipidogram, próby wątrobowe, elektrolity, badania w kierunku chorób tarczycy).