Co oznacza taki opis MR głowy u 10-latka?

Proszę o interpretacje wyniku rezonansu magnetycznego glowy mojego 10 letniego syna. Badanie MR głowy wykonano w sekwencji FSE w obrazach T1 i T2 zależnych oraz w sekwencjach FLAIR, SWAN i EPI DWI.  Niewielki obszar podwyższonego sygnału T2/FLAIR wielkość około 0.4 cm widoczny w istocie białej przy tylnym odcinku prawej komory bocznej, może odpowiadać asymetrycznej strefie końcowej mielinizacji, ewentualnie niewielkiej gliozie poniedotlenieniowej. Poza tym obraz mózgowia i wewnatrzczaszkowych przestrzeni płytowych w granicach normy. W sekwencji DWI-EPI w obrębie mózgowia nie wykazano obszarów ograniczonej dyfuzji, w tym wczesnych zmian niedokrwiennych.  Czy ten wynik rezonansu wskazuje na jakaś chorobę?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

na podstawie samego opisu badania ciężko jest postawić trafną diagnozę. Zalecamy, aby wyniki były interpretowane przez lekarza zlecającego badanie, który będzie w stanie uwzględnić stan kliniczny Pani dziecka, obraz badania i pozostałe czynniki.

Bardzo możliwe, że w celu trafnego ustalenia stanu zdrowia, będą potrzebne dodatkowe badania.

Zachęcam, aby zapoznała się Pani z materiałami, do których odsyłam poniżej. Znajdują się w nich informacje dotyczące omawianego tematu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/liczne-ogniska-podwyzszonego-sygnalu-w-obrazach-t2-zaleznych-oraz-w-sekwencji-flair

https://portal.abczdrowie.pl/rezonans-magnetyczny

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.