Co oznacza taki stan języka?

Od pół roku (5-6 miesięcy) nadużywałem wysokoprocentowego alkoholu (przeważnie wódki smakowe). Od tygodnia odczuwam przemijającą gulę w gardle (nie przeszkadza przy przełykaniu, czasami zanika), mam nieustającą suchość w jamie ustnej, ból gardła, ból głowy, szum i ból w uszach. Nie mam gorączki. Dzisiaj rano obudziłem się z białymi plamami na końcówce i obrzeżach języka. Błona śluzowa na policzkach i podniebienie są białe (na policzkach widoczne białe linie). Odczuwam pieczenie końcówki języka. Czy przy tych objawach możliwa jest grzybica, czy to już objawy nowotworu?
MĘŻCZYZNA, 28 LAT 4 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

białe plamy znajdujące się na języku oraz błonach śluzowych mogą być objawami infekcji grzybiczej. Ta zaś może być wynikiem osłabienia układu odpornościowego spowodowanego nadużywaniem alkoholu. Suchość w jamie ustnej, ból gardła, ból głowy, szum w uszach i inne objawy mogą być również związane z tą infekcją.

Jednakże, objawy te mogą mieć związek także z innymi schorzeniami, takimi jak infekcje wirusowe, bakteryjne lub nawet problemy związane z układem pokarmowym. W związku z tym zachęcamy Pana do stacjonarnej wizyty u lekarza, który po zbadaniu Pana będzie mógł zalecić dalsze postępowanie. Proszę nie zakładać najgorszego scenariusza.

Więcej na temat grzybicy jamy ustnej można przeczytać w tekście:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-sobie-radzic-z-grzybica-jamy-ustnej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.