Co oznacza taki wygląd miesiączki u 18-latki?

Dzień dobry, mam pytanie dotyczące mojej miesiączki. Mam prawie 18 lat, miesiączkuję od 6, więc wszystko powinno działać jak należy i tak też mniej więcej było. Mój organizm lubi sobie czasem poszaleć i sprawić że mój okres przyjdzie parę dni za wcześnie lub za późno więc jestem trochę do tego przyzwyczajona. Dzieje się tak też ze względu na moją przeszłość z zaburzeniami odżywiania. Ale mniejsza. Jakieś 4 tygodnie temu uprawiałam seks z moim chłopakiem, wiadomo wszystko w zabezpieczeniu ale mimo to ciągle gnębiła mnie myśl o ciąży, żyłam w ogromnym stresie przez następne 2,5 tygodnia, w międzyczasie był alkohol, odczuwałam też trochę symptomy ciąży? Nie wiem czy po prostu sobie wtedy wmowilam pewne rzeczy, ale moje piersi przez te 2 tygodnie były ogromnie tkliwe, kilka dni przed spodziewana miesiączka zaczęłam też odczuwać takie niespotykane wcześniej uczcie w macicy więc byłam już prawie pewna że to ciąża, oczywiście testu nie zrobiłam bo się bałam. Aż w końcu przyszedł okres. 2 dni po terminie ale był... i jest wciąż. Zazwyczaj miesiączka kończy mi się po 5 dniach przy czym te dwa ostatnie to wręcz plamienia, pierwsze trzy istna katorga. Teraz będzie już 7 dzień a moja miesiączka wygląda cały czas, jak w 3 dniu. Nigdy tak nie miałam. Czuję też lekkie pobolewanie podbrzusza, szczególnie wieczorami lub gdy dłużej siedzę, mam wrażenie że ma to też wpływ na moje wypróżnianie. Za dużo czytałam i już sobie wmawiam że poroniłam, mam ciążę pozamaciczna i 100 infekcji. Dodam tez ze z nadejsciem miesiączki wszystkie "dolegliwości ciążowe" ustały, był to zwykły pms. Niepokoi mnie jednak sam okres. Przez pierwsze dni widoczne były skrzepy, teraz gdy powinien być już lekki dalej ma intensywnie różowo-czerwony kolor i nie przestaje lecieć. Nie wiem co mam robić - czekać az ustanie czy iść do ginekologa?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

proszę poczekać jeszcze kilka dni, być może miesiączka ustanie i udać się wówczas do ginekologa. Konieczne jest badanie ginekologiczne, aby powiedzieć coś więcej.

Przyczyną zbyt długiego krwawienia miesiączkowego mogą być zaburzenia hormonalne bądź choroby układu rozrodczego, takie jak mięśniaki macicy i polipy macicy. Czasem przyczyną jest endometrioza, infekcja, cykl bezowulacyjny, ciąża pozamaciczna, a nawet stres.

W tym momencie określenie przyczyny nie jest jednak możliwe. Pozna ją Pani po wizycie u ginekologa, który zaleci dalsze postępowanie.

W międzyczasie zachęcamy do zapoznania z podobnymi pytaniami innych użytkowniczek:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wydluzona-miesiaczka,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wydluzona-miesiaczka-i-bol-brzucha-po-stosunku,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nieregularna-miesiaczka-zbyt-dluga.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.