Co oznacza taki wynik MR u 18-letniej osoby?

Witam. MR głowy 18 latka wykonane bez kontrastu. Czy jest się czy niepokoić? Torbiele w obu splotach naczyniówkowych śr. 9mm. (ostatnie badanie wykonane było 8 lat temu i wtedy tych torbieli nie było). Poza tym struktury mózgowia bez zmian ogniskowych. Pień mózgu prawidłowy. Bez cech restrykcji dyfuzji wody. Układ komorowy nieposzerzony, niewielka asymetria komór bocznych (L>P). Okolica podwzgórza prawidłowa. Płynowe przestrzenie przymózgowe w normie. Masywne zgrubienia śluzówki w lewej zatoce szczękowej. Polipowate zgrubienie śluzówki w prawej zatoce szczękowej. Linijne zgrubienia śluzówki w komórkach sitowia obustronnie i lewej zatoce czołowej. Wysięk w części komórek pneumatycznych wyrostka sutkowatego prawego. Pogrubienie błony śluzowej małżowin nosowych.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Prawidłowo, że wykonała Pani kontrolne badanie rezonansu głowy. To najlepsza, możliwie dostępna profilaktyka w kierunku wielu chorób układu nerwowego. Diagnostyka ta jest bardzo precyzyjna, a wynik wysoce miarodajny.

Nie wspomniano, czy cierpi Pani na pewne dolegliwości, z powodu, którego wymagane było wykonanie takiego badania.

Biorąc pod uwagę przedstawiony opis badania MR głowy, nie powinno stwierdzać się niczego niepokojącego. Prawdopodobnie uchwycono niewielkiej wielkości torbiele w splotach naczyniówkowych. Są one tak niewielkie, że nie powinny mieć większego znaczenia diagnostycznego. Możliwe, że za pewien określony czas, należałoby wykonać badanie kontrolne, aby sprawdzić, czy zmiany te nie uległy powiększeniu albo, czy samoistnie się wchłonęły.

Badanie rezonansem głowy wskazało również pewne zgrubienia śluzówkowe w poszczególnych zatokach. Wynikać to mogłoby między innymi z faktu częstych infekcji górnych dróg oddechowych oraz alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Zalegająca wydzielina może przyczyniać się do powstawania takich zmian.

Z racji odległości, trudno jest precyzyjnie ocenić Pani stan zdrowia, dlatego tez zalecamy konsultację z lekarzem neurologiem. Specjalista opierając się o zdjęcia z badania MR będzie mógł dokładnie zinterpretować Pani wynik badań.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/rezonans-magnetyczny

https://zdrowie.parenting.pl/zapalenie-zatok-u-doroslych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.