Co oznacza taki wynik usg tarczycy?
Tarczyca. Witam, robiłam usg tarczycy i jest nieco powiększona. Zrobione tez mam wyniki krwi TSH 2,95; FT4 14,6; anty-TPO (MAK) 13; anty-TG (TAK) 453. Czy podwyższony wynik antyTG oznacza chorobę czy muszę robić okresowo badania i pilnować? Proszę o odpowiedź. Zaczynam się martwić. Dodam że jestem osobą przy "kosci"

KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu
Dzień dobry,
Na podstawie podwyższonego miana antyTG można postawić rozpoznanie autoimmunologicznego zapalenia tarczycy, dlatego warto, aby okresowo sprawdzała Pani hormony i "trzymała rękę na pulsie". Jeśli trudno Pani schudnąć, proponuję sprawdzenie, czy nie ma Pani insulinooporności - wykonanie testu OGTT z 75 g glukozy z jednoczesnym oznaczeniem glukozy i insuliny w próbkach 0', 1h, 2h. Jeśli obecnie planuje Pani ciążę, to wg aktualnych wytycznych powinna Pani mieć już teraz włączone hormony tarczycy, ponieważ zaleca się, aby kobiety planujące ciążę miały TSH < 2,5 (optymalnie 1-1,5).
Pozdrawiam serdecznie.
Dr n. med. Marek Derkacz
specjalista chorób wewnętrznych
specjalista diabetolog
specjalista endokrynolog