Co oznaczają wyniki badań tarczycy w 5. tygodniu ciąży?

Jestem w 5 tygodniu ciąży. Czy następujące wyniki tarczycy mogą jej zagrażać, zwłaszcza przeciwciała TG? Dodam, że przed ciążą moje TSH wynosiło 2,0. TSH 3,570 (norma do 4,200) FT3 3,07 (norma do 4,40) FT4 1,14 (norma do 1,70) ANTY TPO <1,0 (norma do 5,610 ANTY TG 10,33 (norma do 4,11) Czy prz takich wynikach wzrasta możliwość poronienia? Pozdrawiam

Dobry wieczór,

Z uwagi na zbyt wysoki poziom TSH powinna zgłosić się Pani do endokrynologa, który zaleci Pani leczenie. W ciąży stężenie TSH niezależnie od trymestru, wg aktualnych wytycznych nie powinno przekraczać wartości 2,5. Optymalny poziom to 1-1,5. Przy takich wartościach hormonów u kobiet w ciąży rozpoznajemy subkliniczną niedoczynność tarczycy, która wymaga jak najszybszego zastosowania hormonów tarczycy.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych