Co oznacza takie krwawienie podczas stosowania antykoncepcji?

Witam, miesiąc temu kilka dni przed okresem dostałam krwawienia, było ono kremowo czerwone, później normalnie dostałam okresu. Okres mam regularny, biorę tabletki antykoncepcyjne A******la od 2 lat regularnie. Nie wiem czy to będzie mieć znaczenie ale jestem też chora na tarczyce(hashimoto) i póki co nie przyjmuje żadnych leków, aczkolwiek pani doktor powiedziała że nie ma to wpływu na mniejsza skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Dziś dnia 20.04.2023 dostałam znowu krwawienia, ale tym razem lekko czerwono/różowego, tak że prawie kolor był nie widoczny zostało mi 5 tabletek do przyjęcia ostatniego tygodnia, potem przerwa w której ma wystąpić okres. w naszym mieście ginekolog jest jeden i póki co jest na zwolnieniu, dlatego przychodzę z zapytaniem tutaj, co to może być, dlaczego tak się dzieje, czy mam powody do obaw?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

biorąc pod uwagę, że stosuje Pani antykoncepcję hormonalną już dosyć długo to krwawienie/ plamienie nie jest spowodowane przyzwyczajaniem się organizmu do podawanego z zewnątrz hormonu. Istnieje wiele możliwych przyczyn takiego stanu. Wśród nich należy wymienić: zmiany hormonalne na skutek długotrwałego przyjmowania jednego preparatu, nieprawidłowości w grubości endometrium czy pojawienie się polipów w obrębie macicy czy pochwy. Wydaje się, że na pytanie o dokładną przyczynę może odpowiedzieć tylko lekarz specjalista. Do czasu wizyty może Pani wykonać badania podstawowe w postaci morfologii krwi, OB oraz CRP, aby wstępnie wiedzieć, czy toczy się w organizmie stan zapalny. Ponadto, konieczny będzie kontakt z lekarzem. Może uda się Pani dostać gdzieś indziej do lekarza. Podczas wizyty zostanie Pani zbadana ginekologicznie oraz wykonane będzie zapewne USG narządu rodnego. Na podstawie wyników badań oraz wywiadu będzie można postawić diagnozę oraz wdrożyć odpowiednie postępowanie. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-wybierz-metode-dla-ciebie

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-przeciwwskazania

https://portal.abczdrowie.pl/krwawienie-z-pochwy-przyczyny-diagnostyka

https://portal.abczdrowie.pl/jak-zminimalizowac-ryzyko-stanow-zapalnych-pochwy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.