Co oznacza takie krwawienie podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej?

Dzień dobry. Zaczęłam przyjmować antykoncepcję hormonalną około 5 miesięcy temu. Po około 3 miesiącach lekarka zmieniła mi tabletki, ponieważ nie dostawałam miesiączki. Po czwartym miesiącu miałam miesiączkę, chociaż skąpą. Teraz jestem w 5 miesiącu brania tabletek. Blister powinnam skończyć za dwa dni, a miesiączkę powinnam dostać za jakieś 3-4 dni. Jednak od 3 dni (czyli w połowie trzeciego tygodnia blistra), dostałam plamienia śródcyklicznego. Na początku było to tylko kilka kropel, potem zawsze gdy szłam do łazienki papier toaletowy był brązowy, a dzisiaj był taki "klump" brązowej krwi. Od tych kilku dni mam dyskonfort w podbruszu jak podczas miesiączki. Czy powinnam się przejmować? Czy to normalne przy piątym miesiącu brania tabletek? Czy może to być spowodowane zmianą tabletek dwa miesiące temu? Bardzo proszę o poradę, strasznie się denerwuję. Dodam, że tabletki brałam zawsze regularnie i nie przegapiłam żadnej, zrobiłam również testy na choroby weneryczne i wszystkie są negatywne. Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję.
KOBIETA, 29 LAT 10 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

plamienia śródcykliczne są bardzo częstym zjawiskiem pojawiającym się przy rozpoczęciu stosowania czy zmianie tabletek antykoncepcyjnych (szczególnie w pierwszych miesiącach) i zazwyczaj nie stanowią one powodu do niepokoju.

Czasami plamienie może być także objawem chorób, np. zaburzeń hormonalnych, infekcji, nadżerki szyjki macicy itp., dlatego gdyby odczuwała Pani już teraz jakieś dodatkowe objawy, warto udać się do ginekologa. W innym przypadku wizyta może poczekać, ale należy z niej skorzystać, gdyby krwawienia nie ustępowały w kolejnych miesiącach.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/krwawienie-z-pochwy-przyczyny-diagnostyka

https://portal.abczdrowie.pl/problemy-z-miesiaczka

https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-po-stosunku-przyczyny

https://portal.abczdrowie.pl/infekcje-pochwy-przyczyny-i-zapobieganie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.