Na co wskazuje to krwawienie podczas stosowania antykoncepcji?

Dzień dobry, jestem aktualnie na 5 opakowaniu tabletek antykoncepcyjnych slinda. Krawawienie wystąpiło raz na 1 opakowaniu (w 2 tygodniu) od tego momentu krwawienie nie występowało. Ginekolog powiedział po usg iż najprawdopodobniej nie będę krwawić na tabletkach plus do tego jeszcze karmie piersią (jestem ponad 6 miesięcy po cc). Dziś jednak pojawiło się krwawienie było ono jednak w kolorze brązu bez skrzepów. Jestem aktualnie na 12 tabletce. Czy krwawienie mogło wystąpić przez to iż ok tydzień temu wzięłam 1 tabletkę z kilku godzinnym opóźnieniem? Powinnam się martwić, wykonać jakieś badania?
KOBIETA, 22 LAT 5 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

występowanie krwawień podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej jest dosyć częstym objawem. W pytaniu pisze Pani, że obecnie przyjmuje 5 opakowanie tabletek antykoncepcyjnych Slinda. Wcześniej miała Pani już takie plamienia. Obecnie jest Pani również kilka miesięcy po cesarskim cięciu. Była Pani u lekarza ginekologa, który wykonał badanie USG i stwierdził, że może nie mieć Pani krwawień nawet przez kilka miesięcy. Jednak plamienie wystąpiło podczas stosowania tabletek aktywnych w środku opakowania.

Wydaje się jednak, że takie plamienia podczas przyjmowania tabletek hormonalnych mogą się zdarzać. Ponadto trzeba obserwować czy pojawiają się krwawienia z odstawienia. Jeśli mimo wszystko będą normalnie występować, to nie ma powodu do zmartwienia. Warto też obserwować kolejne cykle.

Gdy będą pojawiać się jakieś inne objawy, które będą niepokoić (np. krwawienie będzie się nasilać, wystąpią bóle podbrzusza czy rozdrażnienie), to warto zwrócić się do ginekologa po poradę. Możliwe, że ten rodzaj antykoncepcji Pani nie służy i trzeba będzie ją zmienić. Na pewno przed podjęciem takiej decyzji konieczne będzie wykonanie kontroli ginekologicznej (badanie oraz USG dróg rodnych, cytologia, jeśli jej nie było oraz badania hormonalne). Zachęcamy zatem do dalszego obserwowania cyklu i ewentualnej wizyty u ginekologa. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne

https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-przed-okresem-srodek-cyklu-antykoncepcja

https://portal.abczdrowie.pl/cykl-przy-braniu-pigulek-antykoncepcyjnych

https://portal.abczdrowie.pl/7-przyczyn-kiedy-antykoncepcja-moze-byc-nieskuteczna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.