Dlaczego mam to plamienie podczas stosowania antykoncepcji?

Witam serdecznie, Od 15/10/22 przyjmuję tabletki antykoncepcyjne Slinda. Główną przyczyną jest PCOS. Przed rozpoczęciem kuracji, miesiączka pojawiała się lub nie i nie bylo w tym żadnej reguły. Po rozpoczęciu brania tabletek (bardzo pilnuję czasu ich przyjmowania) wystąpiło krwawienie i do teraz nie miałam już tego kłopotu. Jestem w trakcie piątego miesiąca przyjmowania wspomnianych tabletek, a plamienie rozpoczęło się 8 dni temu. Czy to normalne? Słyszałam, że plamienie może występować w pierwszych 3 miesiącach, a tu niespodzianka po pięciu. Badania kontrolne zapowiedziane mam na marzec. Przerwę w braniu tabletek miałam przez jeden dzień, kiedy zgubiłam jedną tabletkę, ale placebo dnia 3/02. Czy powinnam się przejmować, czy jest to normalne?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

plamienie podczas brania tabletek antykoncepcyjnych to dość powszechny objaw, który może wystąpić. Pojawia się ono najczęściej w pierwszych miesiącach przyjmowania antykoncepcji, kiedy organizm dopasowuje się do nowych hormonów. Nie jest ono także niczym niezwykłym, jeśli wystąpi po 5 miesiącach, przy braniu preparatu o niskiej zawartości hormonów, jakim jest Slinda.

Dodatkowo, przerwa w braniu tabletek przez jeden dzień (pomimo przyjęcia tabletki placebo) może wpłynąć na stabilność poziomu hormonów we krwi, co może skłonić organizm do krwawienia lub plamienia.

W każdym przypadku zawsze warto skonsultować się z ginekologiem, który może przeprowadzić badania kontrolne i indywidualnie ocenić Pani sytuację.

Więcej informacji na temat plamienia podczas antykoncepcji znajdzie Pani w artykule poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-przed-okresem-srodek-cyklu-antykoncepcja

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.