Co oznacza takie zgrubienie na głowie?

Dzień dobry jakiś czas temu wyczyłam na głowie zgrubienie jest ono zlokalizowane z lewej strony głowy nad uchem nie boli przy dotyku nie przemieszcza się ale bardzo mnie martwi to czy może być czymś groźnym
KOBIETA, 23 LAT 8 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Niestety na podstawie wyłącznie podanego opisu nie można stwierdzić, co dokładnie Pani dolega. W tej sytuacji niezbędna jest wizyta u lekarza, który prawdopodobnie zleci Pani dodatkowe badania. Najpierw warto udać się do lekarza rodzinnego, który następnie skieruje Panią do odpowiedniego specjalisty.

Trudno jednoznacznie określić, z czego rzeczywiście może wynikać taka zmiana. Zgrubienia na skórze powstają bowiem z wielu różnych przyczyn. Nie należy ich bagatelizować. Takie zgrubienie może być np. kaszakiem, nazywany również torbielą zastoinową. Ma on postać wyczuwalnego miękkiego lub twardego guzka, który może osiągać wielkość od kilku milimetrów aż do paru centymetrów, który wypełniony jest treścią. Takiej zmiany nigdy nie należy wyciskać, aby nie doprowadzić do rozwoju zakażenia. Najlepiej zgłosić się z nią do chirurga, który podejmie decyzję o dalszych krokach. Dość często kaszaki usuwa się w znieczuleniu miejscowym. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/kaszak

Proszę pamiętać, że to tylko jedna z możliwości, a taka zmiana nad uchem może sygnalizować również inne schorzenia. Możliwe, że lekarz skieruje Panią na dodatkowe badania np. usg lub tomografię, aby określić z jakim rodzajem zmiany ma do czynienia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.