Co oznacza ten poziom glukozy w moczu?

Witam Chciałbym się zapytać czy poziom glukozy w moczu 10 mg/dl, to dobry wynik. W Internecie piszę, że norma to do 15 mg/dl a czasami że w moczu nie powinno być glukozy. Już sam nie wiem Proszę o odpowiedz
MĘŻCZYZNA, 30 LAT 2 miesiące temu

Jak wybrać odpowiedni glukometr?

Glukometr to narzędzie do mierzenia poziomu cukru we krwi. Jak wybrać ten najlepszy? Obejrzyj filmik i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta na ten temat.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Dzień dobry.

Określenie zawartości glukozy w moczu jest czynnością wykonywaną w ogólnym badaniu moczu. Glukoza to cukier naturalnie występujący w ludzkim organizmie. Wykorzystujemy ją w celu pozyskiwania energii. Jednakże nadmiar glukozy we krwi jest szkodliwy. Przy prawidłowym funkcjonowaniu organizmu cukier ten nie powinien występować w moczu lub znajdować się w tak śladowych ilościach, aby nie wykrywały go standardowe pomiary. Jednak w przypadku, gdy stężenie cukru we krwi przekroczy tzw. próg nerkowy (180mg/dl krwi) w organizmie może dojść do glukozurii tj. przedostawania się glukozy do moczu.

Taki stan wysokiej zawartości glukozy we krwi może być wywoływany różnymi czynnikami, np. cukrzycą czy zaburzeniami hormonalnymi. Pomimo prawidłowego poziomu glukozy w surowicy krwi, glukozę w moczu można także wykrywać w przypadku tzw. cukrzycy nerkowej. Objawem glukozurii może być wielomocz, tj. oddawanie zwiększonych ilości moczu.

Wykrycie glukozy w moczu należy skonsultować z lekarzem. Lekarz zleci dalsze badania, najprawdopodobniej sprawdzenie poziom cukru we krwi oraz tzw. próg nerkowy. Próg nerkowy to wartość graniczna dla występowania danej substancji w osoczu, po przekroczeniu której przedostaje się ona do moczu.

Więcej informacji w temacie znajdzie Pan w artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/glukoza-w-moczu,

https://portal.abczdrowie.pl/prawidlowy-poziom-glukozy-i-interpretacja-wynikow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty