Co oznacza ten wynik badania po złamaniu kostki bocznej?

Dzień dobry Jestem 5 tyg po złamaniu kostki bocznej bez przemieszczenia. „Szczelina złamania na poziomie więzozrostu piszczelowo-strzałkowego. Drobny podłużny około 4x1 mm oderwany fragment kostny od piszczeli na poziomie więzozrostu ale bez cech jego poszerzenia.” Tak brzmi wypis ze szpitala, noga miała być operowana, ale jednak założono mi gips i zakwalifikowano do leczenia zachowawczego. Objawy bólowe są dużo mniejsze ale często czuję pulsowanie w kostce i od jakiegoś czasu przy ruchu nogą czuję przeskakiwanie w miejscu złamania oraz też często czuję mrowienie i drętwienie w stopie. Czy to normalne? Czy nie powinnam się martwić? Zdjęcie gipsu i kontrola w poradnia za 2tyg

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

złamanie kostki bocznej to dość często spotykany rodzaj uszkodzeń kończyn dolnych. Zwykle goi się bezproblemowo, jeżeli leczenie zostanie skorelowane z szybko zastosowaną i odpowiednią rehabilitacją.

Zależnie od położenia złamania kostki bocznej w stosunku do więzozrostu piszczelowo-strzałkowego można wyróżnić 3 podstawowe typy uszkodzenia. Według opisu Pani złamanie kwalifikuje się do typu drugiego, tj. na poziomie więzozrostu piszczelowo-strzałkowego, jednak bez uszkodzenia więzozrostu. Najczęściej przy opisanych urazach nie dochodzi do przemieszczenia odłamanego fragmentu kości. W takim przypadku lekarz usztywnia stopę na okres 4-5 tygodni. Ważne jest, aby rehabilitację rozpocząć już w tym czasie, stopniowo wprowadzając ćwiczenia izometryczne mięśni (tzn. bez wykonywania ruchu - napinanie mięśnia bez zmiany jego długości), takich jak mięśnie trójgłowe łydek, czworogłowe i pośladkowe. Okres odzyskania sprawności w stawie skokowym to przeważnie 3 miesiące.

Mrowienie i drętwienie w stopie, o których Pani wspomina, może być związane z okresowym uciskaniem gipsu na nerw lub naczynia krwionośne. Jeżeli staje się to dla Pani uciążliwe, wskazana będzie konsultacja z ortopedą i ponowne założenie gipsu. Gdyby zaobserwowała Pani sinienie palców stopy kontakt z lekarzem powinien być natychmiastowy.

Więcej na podobne tematy przeczyta Pani w materiałach:

https://portal.abczdrowie.pl/zlamania-kostek-goleni

https://portal.abczdrowie.pl/zakladanie-gipsu-zlamanie-przyczyny-zakladanie-gipsu-co-zamiast-gipsu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.