Co oznacza ten wynik TK zatok u 38-latki?
Dzień dobry, Proszę o interpretację wyniku TK zatok. Prawo wypukłe skrzywienie przegrody nosowej. Niewielkie upowietrzenie malzowin nosowych środkowych. A symetria przewodów słuchowych wewnętrznych, prawy szerszy. Drobne ognisko sklerostyczane/wysepka kostna w prawym klykciu potylicznym. Obraz podwichniecia w stawach potyliczno-szczytowych

KOBIETA, 37 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witamy,
Badanie obrazowe, jakim jest tomografia zatok to istotne badanie wskazujące na budowę, prawidłowe funkcjonowanie oraz ewentualne zaburzenia ze strony zatok.
Ważną sprawą jest fakt, z jakiego powodu było wykonywane to badanie. Czy występują u Pani konkretne objawy ze strony zatok, czy wystąpiły stany zapalne omawianego narządu, a także, czy towarzyszą temu pewne niepokojące dolegliwości, jak: podwyższona temperatura, bóle głowy i uczucie rozpierania, zwiększona wydzielina w nosie, czy też obecne krwotoki.
Tomografię komputerową zleca się obecnie częściej niż rtg zatok, gdyż badanie to cechują się większą dokładnością i precyzją obrazu.
Z przedstawionego wyniku badania, można by stwierdzić, że obecne jest skrzywienie przegrody nosowej wynikającej z budowy anatomicznej nosa. Może to prowadzić do przerostu małżowiny nosowej, skutkując zmniejszoną drożnością nosa i zatykaniem trąbki słuchowej. Wynik może również sugerować o pewnym zwyrodnieniu w obrębie kłykcia potylicznego.
Zalecamy konsultację z lekarzem laryngologiem, aby dokładnie ocenił wynik tomografii zatok i wskazał dalsze kroki postępowania.
Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/zatoki
https://portal.abczdrowie.pl/krzywa-przegroda-nosa-charakterystyka-objawy-leczenie
https://portal.abczdrowie.pl/krzywa-przegroda-nosowa-przyczyny-operacja-dolegliwosci