Co oznacza ten wynik TK zatok u 38-latki?

Dzień dobry, Proszę o interpretację wyniku TK zatok. Prawo wypukłe skrzywienie przegrody nosowej. Niewielkie upowietrzenie malzowin nosowych środkowych. A symetria przewodów słuchowych wewnętrznych, prawy szerszy. Drobne ognisko sklerostyczane/wysepka kostna w prawym klykciu potylicznym. Obraz podwichniecia w stawach potyliczno-szczytowych

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Badanie obrazowe, jakim jest tomografia zatok to istotne badanie wskazujące na budowę, prawidłowe funkcjonowanie oraz ewentualne zaburzenia ze strony zatok.

Ważną sprawą jest fakt, z jakiego powodu było wykonywane to badanie. Czy występują u Pani konkretne objawy ze strony zatok, czy wystąpiły stany zapalne omawianego narządu, a także, czy towarzyszą temu pewne niepokojące dolegliwości, jak: podwyższona temperatura, bóle głowy i uczucie rozpierania, zwiększona wydzielina w nosie, czy też obecne krwotoki.

Tomografię komputerową zleca się obecnie częściej niż rtg zatok, gdyż badanie to cechują się większą dokładnością i precyzją obrazu.

Z przedstawionego wyniku badania, można by stwierdzić, że obecne jest skrzywienie przegrody nosowej wynikającej z budowy anatomicznej nosa. Może to prowadzić do przerostu małżowiny nosowej, skutkując zmniejszoną drożnością nosa i zatykaniem trąbki słuchowej. Wynik może również sugerować o pewnym zwyrodnieniu w obrębie kłykcia potylicznego.

Zalecamy konsultację z lekarzem laryngologiem, aby dokładnie ocenił wynik tomografii zatok i wskazał dalsze kroki postępowania.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zatoki

https://portal.abczdrowie.pl/krzywa-przegroda-nosa-charakterystyka-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/krzywa-przegroda-nosowa-przyczyny-operacja-dolegliwosci

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.