Co oznacza to ciągłe parcie na pęcherz w ciąży?

Witam jestem w 24 tyg ciąży zrobiłam dziś badanie moczu bo ciągle mam parcie na pecherz i kłócie cewki moczowej , mocz ogólnie wyszedl super ale niestety nabłonków płaskich wyszło , że jest ich d.liczne , bakteri brak , czy w takiej sytuacji trzeba natychmiast brać antybiotyk czy mozna probowac zakwaszać mocz żurawiną ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

obecność niewielkiej ilości nabłonków płaskich w moczu jest zupełnie naturalna – wyściełając wnętrze cewki moczowej i pęcherza, podlegają złuszczaniu i w efekcie mogą bywają wykrywane podczas badania moczu. Choć ich nadmiar świadczy o stanie zapalnym, to normy te bywają nawet znacznie przekroczone w przypadku kobiet ciężarnych – zwłaszcza w I trymestrze nadmierna ilość nabłonków płaskich w moczu nie musi świadczyć o patologii. Zachęcam do zapoznania się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/nablonki-plaskie-w-moczu-liczne-nablonki-u-kobiet-w-ciazy-u-dzieci-choroby.

Ponieważ nie zostały wykryte bakterie będące przyczyną infekcji, to nie ma wskazań do rozpoczęcia antybiotykoterapii. Na pewno może Pani zakwasić mocz – np. preparatami zawierającym żurawinę. Co do dolegliwości, które są typowe dla infekcji dróg moczowych, to ponieważ w moczu nie wykryto patogenu, warto sprawdzić również wydzielinę z pochwy (wykonując posiew). Liczne nabłonki płaskie mogą być obecne także w przypadku zapaleń pochwy i sromu. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/posiew-z-pochwy-wskazania-charakterystyka-wynik-badania.

Proszę skonsultować wyniki badań z lekarzem, który Panią skierował na posiew moczu – skonfrontowanie wyników z objawami pozwoli lekarzowi na zadecydowanie o właściwym leczeniu.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-pecherza-w-ciazy-objawy-przyczyny.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.