Co oznacza uwypuklenie krążka m/k typu "bulging disc" modelujące worek oponowy?
Proszę o krótką odpowiedź, o co chodzi... TECHNIKA BADANIA: Badanie MR kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego wykonano w sekwencji FSE (obrazy T1- i T2- zależne) i STIR, w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych. OPIS: Spłycenie fizjologicznej lordozy lędźwiowej. Na poziomie L4/L5 widoczne jest uwypuklenie krążka m/k typu "bulging disc" modelujące worek oponowy i nieznacznie zwężające dolne części otworów m/k. Na poziomie L5/S1 stwierdza się kolejny bulging krążka bez ucisku struktur wewnątrzkanałowych, zwężający dolne części otworów m/k. Cechy wczesnej dehydratacji tego krążka. Drobne osteofity przednich krawędzi trzonów. Nierówne zarysy płytek granicznych Th11-L1. W seg. S4 kości krzyżowej widoczne jest ognisko hiperintensywne w T2 i STIR, hipointensywne w T1 wiekości 0,6 x 1,2 cm otoczone wąskim rąbkiem stłuszczenia - prawdopodobnie nietypowy naczyniak, do kontroli MR. Przy tylno-dolnej części lewego stawu L4/L5 znajduje się torbiel maziówkowa śr. 0,6 cm. Ślad płynu w tym stawie, niewielkie zmiany obrzękowe/naciekowe w przyległych tkankach miękkich oraz mniej nasilone symetrycznie po stronie prawej. Ponadto widoczne jest ognisko obrzęku szpiku w wyrostku stawowym górnym L5 po stronie lewej. Całość obrazu MR może przemawiać za wczesnym zapaleniem stawów (infekcyjnym/ aseptycznym/ reumatoidalnym?) - konieczna korelacja kliniczna i kontrola MR. Nie wykazano stenozy kanału kręgowego, otworów m/k ani ucisków korzeniowych. Stożek rdzeniowy i nici ogona końskiego w normie. WNIOSKI: Wczesne zmiany zapalne w lewym stawie L4/L5 i przyległych tkankach miękkich, dyskretne zmiany po stronie prawej - do korelacji klinicznej i kontroli MR. Miernie nasilona dyskopatia L4/L5 i L5/S1 bez stenozy i ucisków korzeniowych.

KOBIETA, 41 LAT ponad rok temu
Lek. Michał Lenard
80 poziom zaufania
Krążek międzykręgowy, który normalnie znajduje się pomiędzy kręgami i pełni rolę amortyzacyjną, u Pani uwypukla się do kanału kręgowego i uciska rdzeń kręgowy, co może powodować objawy bólowe, drętwienia kończyn itp. Wynik powinien ocenić lekarz zlecający badanie, który skieruje Panią na dalsze leczenie. Pozdrawiam!