Co oznacza wynik badania kręgosłupa 44-letniego mężczyzny?

Na wys. L3-L4 obecna tylno- lewostronna protruzja krążka międzykręgowego uciekając worek pionowy i w lewym otworzę międzykręgowym korzeń lewego nerwu rdzeniowego L3. Rezerwa przestrzenną kanału kręgowego w wymiarze strzałkowym zachowana. Dyskogenne zwężenie lewego otworu międzykręgowego. Na wys.L4-L5 obecna tylna subtelna protruzja krążka międzykręgowego uciekając delikatnie worek pionowy. Rezerwa przestrzenną kanału kręgowego w wymiarze strzałkowym zachowana. Otwory międzykręgowe niezawężone. Na wys. L5-S1 krążek międzykręgowego w tylnej części nieznacznie obniżony obecna tylna drobna protruzja krążka międzykręgowego przylegające do struktur wewnętrzkanałowych bez cech ich ucisku . Rezerwa przestrzenna kanału kręgowego w wymiarze strzałkowym ogranicza. Otwory międzynarodowe niezawężone.

Lek. Michał Lenard

Wynik badania sugeruje obecność przepukliny krążka międzykręgowego, który uciska na rdzeń kręgowy. Może to powodować objawy takie jak ból, czy drętwienie kończyn. Wynik powinien ocenić lekarz zlecający badanie, który zdecyduje o leczeniu. Pozdrawiam!