Co oznacza wynik badania obrazowego kręgosłupa 31-latki?

Witam proszę o interpretacje. Oraz co można zrobić aby poprawić wyniki. Czy ognisko w sekw. Stir to coś grożnego? Pogłębiona kifoza piersiowa. Wielopoziomowe zmiany dehydracyjno degeneracyjne i obniżenia wysokości tarcz międzykręgowych. Wielopoziomowe guzki Schmorla th9-l1. Osteofitoza przednich i tylnich krawędzi trzonów w całym zakresie kręgosłupa piersiowego. W okolicy górnej blaszki granicznej th2 widoczne jest ognisko podwyższonego sygnału w sekw. STIR 10 mm i podobne w okolicach górnej blaszki th3 5 mm -do dalszej kontroli. Wpuklenia górnych blaszek i klinowe zniekształcenia trzonów kręgów th6 i th7 na szczycie kyfozy. Na poziomie th8/th9 stwierdza się pośrodkową z cechami lewoboczbej lateralizacji przepuklinę jądra miażdżystego na około 2-3 mm w głąb kanału kręgowego z modelowaniem worka oponowego. Korzenie nerwowe bez cech ucisku. Na poziomie th9-th11 widoczne są osteofity tylnich krawędzi trzonów i wypukliny tarcz międzykręgowych ku tyłowi z modelowaniem worka oponowego, korzenie bez cech ucisku. Rdzeń bez cech ucisku, bez zmian ogniskowych. Rezerwa płynowa przestrzeni podpajeczynowkowej worka zachowana.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Nie wspomniała Pani, z jakiego powodu było wykonywane badanie rezonansu magnetycznego kręgosłupa, a także, czy występują objawy ze strony układu nerwowego i narządów ruchu.

To istotne informacje, gdyż każdy wynik takiego badania należy interpretować całościowo wraz ze stanem pacjenta i obecnymi dolegliwościami.

Biorąc pod uwagę wskazany wynik badania obrazowego, można by stwierdzić, że doszło do patologicznego wygięcia na odcinku piersiowym. Ponadto zaobserwowano zmniejszenie zawartości wody w dysku i jego obniżenie wysokości. Dodatkowo wykazano obecność przepukliny jądra miażdżystego, co oznaczać może uwypuklenie jądra i dyskopatię. Prowadzi to do ucisku struktur kanału kręgowego, przyczyniając się do odczuwania silnego bólu.

Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia. Dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem neurologiem, który po dokładnej ocenie dotychczasowych badań zdecyduje o dalszym postępowaniu i leczeniu.

Prawdopodobnie niezbędna może okazać się odpowiednia rehabilitacja, która jest pomocna w łagodzeniu bólu oraz poprawy jakości życia.

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/przepuklina-kregoslupa

https://portal.abczdrowie.pl/budowa-kregoslupa-u-czlowieka

https://portal.abczdrowie.pl/dehydratacja-krazkow-miedzykregowych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.