Co oznacza wynik badania obrazowego kręgosłupa 31-latki?

Witam proszę o interpretacje. Oraz co można zrobić aby poprawić wyniki. Czy ognisko w sekw. Stir to coś grożnego? Pogłębiona kifoza piersiowa. Wielopoziomowe zmiany dehydracyjno degeneracyjne i obniżenia wysokości tarcz międzykręgowych. Wielopoziomowe guzki Schmorla th9-l1. Osteofitoza przednich i tylnich krawędzi trzonów w całym zakresie kręgosłupa piersiowego. W okolicy górnej blaszki granicznej th2 widoczne jest ognisko podwyższonego sygnału w sekw. STIR 10 mm i podobne w okolicach górnej blaszki th3 5 mm -do dalszej kontroli. Wpuklenia górnych blaszek i klinowe zniekształcenia trzonów kręgów th6 i th7 na szczycie kyfozy. Na poziomie th8/th9 stwierdza się pośrodkową z cechami lewoboczbej lateralizacji przepuklinę jądra miażdżystego na około 2-3 mm w głąb kanału kręgowego z modelowaniem worka oponowego. Korzenie nerwowe bez cech ucisku. Na poziomie th9-th11 widoczne są osteofity tylnich krawędzi trzonów i wypukliny tarcz międzykręgowych ku tyłowi z modelowaniem worka oponowego, korzenie bez cech ucisku. Rdzeń bez cech ucisku, bez zmian ogniskowych. Rezerwa płynowa przestrzeni podpajeczynowkowej worka zachowana.
KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Szanowna Pani,

Nie wspomniała Pani, z jakiego powodu było wykonywane badanie rezonansu magnetycznego kręgosłupa, a także, czy występują objawy ze strony układu nerwowego i narządów ruchu.

To istotne informacje, gdyż każdy wynik takiego badania należy interpretować całościowo wraz ze stanem pacjenta i obecnymi dolegliwościami.

Biorąc pod uwagę wskazany wynik badania obrazowego, można by stwierdzić, że doszło do patologicznego wygięcia na odcinku piersiowym. Ponadto zaobserwowano zmniejszenie zawartości wody w dysku i jego obniżenie wysokości. Dodatkowo wykazano obecność przepukliny jądra miażdżystego, co oznaczać może uwypuklenie jądra i dyskopatię. Prowadzi to do ucisku struktur kanału kręgowego, przyczyniając się do odczuwania silnego bólu.

Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia. Dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem neurologiem, który po dokładnej ocenie dotychczasowych badań zdecyduje o dalszym postępowaniu i leczeniu.

Prawdopodobnie niezbędna może okazać się odpowiednia rehabilitacja, która jest pomocna w łagodzeniu bólu oraz poprawy jakości życia.

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/przepuklina-kregoslupa

https://portal.abczdrowie.pl/budowa-kregoslupa-u-czlowieka

https://portal.abczdrowie.pl/dehydratacja-krazkow-miedzykregowych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty