Co oznacza wynik badania ślinianek u 73-latki?

Rozpoznanie przez lekarza laryngologa: Kamica ślinianki podżuchwowej prawej. Dnia 05.07.2006 usunięcie kamieni z przewodu ślinianki podżuchwowej prawej. Badanie USG z dnia 12.02.2018r. - w prawej śliniance podżuchwowej widocznie poszerzony przewód śliniankowy do 3,4 mmm na długości ok. 43 mm. Cechy przebudowy włóknistej tejże ślinianki (obraz sugeruje chorobę autoimmunologiczną). W lewej śliniance podżuchwowej zaznaczony przewód śliniankowy szerokości do 1,6 mm. Patologicznych węzłów chłonnych nie stwierdzam. Badanie USG z dnia 18.04.2019 r - Slinanki przyuszne obustronnie bez zmian ogniskowych. Prawa podżuchwowa o wym. 29x11 mm. Lewa 36,5x13 mm. Po prawej poszerzony przewód wyprowadzający - w okolicy ujścia słabo wizualizuje się, najpewniej złóg o średnicy ok. 4 mm. Po lewej bez uchwytnych zmian. Nie uwidoczniłem zbiorników płynu, torbieli ani ropni w strukturach szyi. Tarczyca niepowiększona, obniżenie echogeniczności - obraz sugerujący PZT. Grozi mi operacja, znacznie poważniejsza niż poprzednia, bo z wycięciem całej ślinianki. Co robić?

Masz przewlekłe zapalenie ślinianek podżuchwowych z powodu przewlekłej wieloletniej kamicy ślinowej. Prawa ślinianka jest już marska i należy ją usunąć operacyjnie w całości. Nie jest to ciężka operacja. Lewą śliniankę podżuchwową można próbować odblokować endoskopem śliniankowym który posiada Wrocław.