Co oznacza wynik badania USG tarczycy 28-latka?

Witam, przypadkowo w USG 04.2015 w części środkowej tarczycy uwidacznia się nieco nieregularna hypoechogeniczna zmiana ogniskowa o wym. 11x11x16. BACC tarczycy-stwierdzono nieliczne komórki pęcherzeykowe w grupach i rozproszone, elementy morfotyczne krwi,koloid.Gr II. tsh. 2,02 06.2017 w USG zmiana wym. 12x13x15. BACC Tarczycy-komórki pechęrzykowe wykazują umiarkowaną anicytoze w grupach(liczne układy rozetkowe) i płacie, pojedyncze makrofagi i koloid. GR III. TSh-1,74, FT3 i FT4- w normie. Jak postepowąc dalej? Mężczyzna 28 lat

Dzień dobry,
Grupa III w skali Bethesda oznacza "zmianę pęcherzykową bliżej nieokreśloną". Ryzyko raka tarczycy w takiej zmianie określa się na 5-15%. Kategoria ta używana tylko wtedy, gdy nie jest możliwe uściślenie rozpoznania cytologicznego. Rozpoznanie, jakie postawiono u Pana stanowi per se podstawę do rozważenia leczenia operacyjnego w przypadku występowania istotnych cech ryzyka w obrazie USG. Proszę skontaktować się ze swoim endokrynologiem. Jeśli zdecydujecie się Państwo na obserwację zmiany, to należ za ok 3–6 mies. wykonać usg i kontrolną BACC. Dokładny termin kontroli zależy od ryzyka. Pana endokrynolog dokładnie poinformuje Pana o dalszym postępowaniu.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych