Jaka jest interpretacja biopsji tarczycy u 55-latki?

Uprzejmie proszę o interpretację wyników biopsji tarczycy: (lewy płat cz. środk.) Zmiana pęcherzykowa bliżej nieokreśłona (Bethesda III). Aspirat zawiera tyreocyty częściowo normotypowe, częściowo ze znacznie powiększonymi jądrami. Komórki leżą rozproszone lub tworzą grupy, często z towarzyszącą tkanką łączną. Koloid skąpy, grudkowy. Komponent przewlekłego zapalenia. (Biegun dolny) Rozmaz zawiera nieliczne tyreocyty oraz elementy morfotyczne krwi (Bethesda I). Nie oceniono jednej próbki.
KOBIETA, 55 LAT ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Dzień dobry,


Kategoria III wg Bethesda, czyli zmiana pęcherzykowa bliżej nieokreślona łączy się z możliwością wystąpienia raka tarczycy statystycznie z 5-15 % prawdopodobieństwem.Kategoria ta używana jest wtedy, gdy nie jest możliwe uściślenie rozpoznania cytologicznego. Przy takim rozpoznaniu zaleca się kontrolę usg tarczycy i ponowną ocenę w BACC za 3-6 miesięcy. To rozpoznanie może też stanowić podstawę do rozważenia leczenia operacyjnego, szczególnie wtedy, gdy w obrazie usg tarczycy występują istotne cechy ryzyka. Stopień I oznacza biopsję niediagnostyczną, czyli badanie jest niestety do powtórzenia za 3-12 miesięcy w zależności od obrazu zmiany w usg. Proszę skontaktować się ze swoim endokrynologiem, który na podstawie obrazu usg, historii Pani choroby - zasugeruje Pani precyzyjnie dalsze postępowanie.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
specjalista chorób wewnętrznych
specjalista diabetolog
specjalista endokrynolog

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty