Jakie jest postępowanie przy guzkach tarczycy?

04.2017 przypadkowo w USG nieco nieregularna zmiana ogniskowa hypoechogeniczna w tarczycy o wym 11x11x16, TSH-2,02. BACC- stwierdzono nieliczne komórki pecherzykowe tarczycy rozproszone i w grupach, krew, koloid. GR II. 06.2017 USG, zmiana wym 12x13x15. TSH 1,74, FT3 i FT4 w normie. BACC. Komórki pecherzykowe wykazują umiarkowaną anicytoze w grupach( liczne układy rozetkowe) i płacie, nieliczne makrofagi i koloid. GR III. Jak postępować dalej? Co to może oznaczać?

Dzień dobry,

Grupa III w skali Bethesda oznacza "zmianę pęcherzykową bliżej nieokreśloną". Ryzyko raka tarczycy w takiej zmianie określa się na 5-15%. Kategoria ta używana tylko wtedy, gdy nie jest możliwe uściślenie rozpoznania cytologicznego. Rozpoznanie, jakie postawiono u Pana stanowi per se podstawę do rozważenia leczenia operacyjnego w przypadku występowania istotnych cech ryzyka w obrazie USG. Proszę skontaktować się ze swoim endokrynologiem. Jeśli zdecydujecie się Państwo na obserwację zmiany, to należ za ok 3–6 mies. wykonać usg i kontrolną BACC. Dokładny termin kontroli zależy od ryzyka. Pana endokrynolog dokładnie poinformuje Pana o dalszym postępowaniu.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych