Co oznacza wynik badania wapnia i przeciwciał?

.tsh3 ;2.709, ft410.31 anty tg 2.1anty tpo 13.o^ wapń 9.70 kobieta 24 lata .USGprawy płat tarczycy 17,szer15i dł.34 lewy 17/14/34 cieśń4mm .echogenicznoscw obnizona .w obu platach echostruktura miernie zaburzona z obecnoscia w placie lewym guzow hipoechogenicznych 4mm i 4mm ,wezły chłonne niepowiekszone.Obs.hasimoto,.(guzy pojawiły sie w ciagu 6miesiecy od poprzedniego usg )

Lek. Wojciech Zygmunt

Stan hormonalny tarczycy w normie (eutyreoza). Obraz USG oraz podwyższony poziom przeciwciał anty-TPO przemawia za autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy (choroba Hashimoto). Drobne hipoechogeniczne guzki muszą pozostać pod obserwacją, gdyż są zbyt małe by je nakłuć. Następne USG należy wykonać za ~6 mies. - jeżeli się powiększą, to wskazana będzie biopsja aspiracyjna cienkoigłowa. Polecam dalszą kontrolę pod opieką endokrynologa. Pozdrawiam i życzę zdrowia.