Co oznacza wynik MR bez kontrastu u 28-letniej kobiety?

Dzień dobry "Wynik rezonansu magnetycznego bez kontrastu wykazuje liczne drobne ogniska hiperintensywne w obrazach T2 zależnych i FLAIR a niewidoczne w obrazach T1 zależnych, położone podkorowo w obu półkulach mózgu, o charakterze przebytych zmian naczyniopochodnych, ich ilość wyraźnie przekracza normę dla wieku. " Pozostałe rzeczy są ok. Mam zrobione badania w kierunku boleriozy, tarczycy- wszystko ok. Rezonans został wykonany z powodu parastezji kończyn, osłabienia siły w nogach i rękach, zawrotów głowy i problemów ze wzrokiem. Okulista powiedział że może to być SM czy jest taka możliwość? Wizytę u neurologa mam za tydzień. Pozdrawiam

Zmiany o charakterze naczyniopochodnym najczęściej wynikają z nieleczonego, bądź źle leczonego nadciśnienia tętniczego. Mogą też wynikać z zaburzeń rytmu serca (zazwyczaj migotania przedsionków), które, bez odpowiedniej profilaktyki przeciwzakrzepowej, mogą prowadzić do powstawania mikrozatorów. Sugeruję konsultację kardiologiczną.