Co oznacza wynik MR kręgosłupa 38-letniej kobiety?
Witam Chciałabym dowiedzieć sie co oznacza opis mojego rezonansu poniżej opis wyniku badań niewielkie spłycenie fizjologicznej lordozy kręgosłupa lędzwiowego zwlaszcza w górnym odcinku gdzie widoczna jest niewielka tendencja do ustawienia kyfotycznego niewielka esowata w przewadze lewowypukła skolioza kregosłupa lędzwiowego z torsja kręgów zmiany zwyrodnieniowe w postaci zaostrzen i drobnych wyciągnięć krawedzi trzonów kregosłupa zmiany zwyrodnieniowe widoczne sa także w stawach międzykregowych w postaci podchrzestnej sklerotyzacji powierzchni stawowych i miernej proloferacji kostnej krawedzi powierzchni stawowych nierównośc blaszek granicznych trzonów kregowych przyległych do tarczy l5-s1 oraz obecnosć drobnych guzków Schmorla w tym segmencie niewielkie obnizenie tarczy miedzykregowej l5-s1 glownie w grzbietowym odcinku cechy dehydratacji tarczy l5-s1 oraz czesciowej dehydratacji pozostałych tarczy miedzykregowych w odcinku ledzwiowym niweielka obrzekowo-tłuszczowa przebudowa struktury kostnej fragmentow trzonow kregowych przyleglych do tarczy l5-s1-1i3 typ zmian zwyrodzieniowych wg Modica na wysokosci l2-l3 stwierdza sie ok 2mm uwypuklenie krazka miedzykregowego z niewielkim modelowaniem worka opponowego z niewielkim zwezeniem obu otworów miedzykregowych nieco bardziej lewego zmiany zwyrodnieniowe w stawacg miedzykregowych nieco wpuklaja sie do obu otworow miedzykregowych w segmencie l3-l4 obecne jest ok 2mm uwypuklenie krazka miedzykregowego z niewielkim modelowaniem worka oiponowego z niewielkim zwezeniemobu otwor miedzykregowych nieco bardziej lewego zmiany zwyrodnieniowe w stawach miedzykregowych nieco wpuklaja sie do obu otworow miedzykregowych na poziomie l4-l5 widoczne jest ok 2,5 mm uwypuklenie krazka miedzykregowego z niewilekim modelowaniem worka oponowego z niewielkim zwezeniem obu otworow miedzykregowych nieco bardziej lewego tylny obrys tarczy lezy w bezposrednim przyleganiu do obu korzeni nerwowych bardziej po lewej stronie mozliwosc kolizji ulozeniowej zmiany zwyrodnieniowe w stawach miedzykregowych nieco wpuklaja sie do obu otworow miedzykregowych na wysokosci l5-s1 stwierdza sie niewielki zwyrodnieniowy tyłozmyk oraz ok 4-5mm szerokopodstawna tylno-pośrodkowa z lewostronna lateralizacja protuzje krazka miedzykregowego z niewielkim zwezeniem obu otworów miedzykregowych tylny obrys tarczy lezy w bezposrednim przyleganiu do obu korzeni nerwowych-mozliwosc kolizji ulozeniowej zmiany zwyrodnieniowe w stawach miedzykregowych nieco wpuklaja sie do obu otworow miedzykrewgowych wymiar strzalkowy ograniczen kostnych kanalu kregowego w odcinku ledzwiowym wynoci ok18mm stozek koncowy rdzenia polozony jest na poziomie l1 o prawidlowym sygnale uprzejmie prosze odpowiedz i dziekuje za odpowiedz Magdalena 38 lat

KOBIETA, 38 LAT ponad rok temu
Witam, trudno odpowiedzieć Pani coś wiecej znajac jedynie wynik badania, nie znajac chociażby historii objawów, codziennych czynności nie mówiąc juz o badaniu. To wszystko bowiem tworzy calosc i tylko wtedy można rzeczowo podpowiedziec cos wiecej o mozliwym leczeniu. Jednak na podstawie samego badania... segmenty L2L3, L3L4 a nawet L4L5 nie przedstawiają sie zle te dwa mm o ktorych mowa jest obecnie raczej standardem wśród osob pracujacych szczegolnie w pozycji siedzacej niż poważnym schorzeniem. Niestety ten ostatni segment L5S1 wykazuje już wiekszy problem który moze powodowac juz powazniejszy problem i z racji konfliktu ze strukturami nerwowymi (ucisk na worek oponowy)moze odpowiadać za bol oraz ograniczenie ruchomości. Bez objawów neurologicznych typu oslabienie czucia lub siły nie jest powodem do interwencji chirurgicznej. Jednak z racji wystepowania tylozmyku potrzebna jest nauka prawidlowych zachowań motorycznych, odzyskanie pelnej ruchomosci kregoslupa w celu zapobiegania poglebiania wady. Nie bez znaczenia jest rowniez rotacja kregow co moze oznaczac ze problemu nalezy upatrywac rowniez w wyzszych segmentach kregoslupa.
Pozdrawiam
Starzyk Damian fizjoterapeuta
www.rebalance.pl