Co oznacza wynik MR kręgosłupa 38-letniej kobiety?

Witam Chciałabym dowiedzieć sie co oznacza opis mojego rezonansu poniżej opis wyniku badań niewielkie spłycenie fizjologicznej lordozy kręgosłupa lędzwiowego zwlaszcza w górnym odcinku gdzie widoczna jest niewielka tendencja do ustawienia kyfotycznego niewielka esowata w przewadze lewowypukła skolioza kregosłupa lędzwiowego z torsja kręgów zmiany zwyrodnieniowe w postaci zaostrzen i drobnych wyciągnięć krawedzi trzonów kregosłupa zmiany zwyrodnieniowe widoczne sa także w stawach międzykregowych w postaci podchrzestnej sklerotyzacji powierzchni stawowych i miernej proloferacji kostnej krawedzi powierzchni stawowych nierównośc blaszek granicznych trzonów kregowych przyległych do tarczy l5-s1 oraz obecnosć drobnych guzków Schmorla w tym segmencie niewielkie obnizenie tarczy miedzykregowej l5-s1 glownie w grzbietowym odcinku cechy dehydratacji tarczy l5-s1 oraz czesciowej dehydratacji pozostałych tarczy miedzykregowych w odcinku ledzwiowym niweielka obrzekowo-tłuszczowa przebudowa struktury kostnej fragmentow trzonow kregowych przyleglych do tarczy l5-s1-1i3 typ zmian zwyrodzieniowych wg Modica na wysokosci l2-l3 stwierdza sie ok 2mm uwypuklenie krazka miedzykregowego z niewielkim modelowaniem worka opponowego z niewielkim zwezeniem obu otworów miedzykregowych nieco bardziej lewego zmiany zwyrodnieniowe w stawacg miedzykregowych nieco wpuklaja sie do obu otworow miedzykregowych w segmencie l3-l4 obecne jest ok 2mm uwypuklenie krazka miedzykregowego z niewielkim modelowaniem worka oiponowego z niewielkim zwezeniemobu otwor miedzykregowych nieco bardziej lewego zmiany zwyrodnieniowe w stawach miedzykregowych nieco wpuklaja sie do obu otworow miedzykregowych na poziomie l4-l5 widoczne jest ok 2,5 mm uwypuklenie krazka miedzykregowego z niewilekim modelowaniem worka oponowego z niewielkim zwezeniem obu otworow miedzykregowych nieco bardziej lewego tylny obrys tarczy lezy w bezposrednim przyleganiu do obu korzeni nerwowych bardziej po lewej stronie mozliwosc kolizji ulozeniowej zmiany zwyrodnieniowe w stawach miedzykregowych nieco wpuklaja sie do obu otworow miedzykregowych na wysokosci l5-s1 stwierdza sie niewielki zwyrodnieniowy tyłozmyk oraz ok 4-5mm szerokopodstawna tylno-pośrodkowa z lewostronna lateralizacja protuzje krazka miedzykregowego z niewielkim zwezeniem obu otworów miedzykregowych tylny obrys tarczy lezy w bezposrednim przyleganiu do obu korzeni nerwowych-mozliwosc kolizji ulozeniowej zmiany zwyrodnieniowe w stawach miedzykregowych nieco wpuklaja sie do obu otworow miedzykrewgowych wymiar strzalkowy ograniczen kostnych kanalu kregowego w odcinku ledzwiowym wynoci ok18mm stozek koncowy rdzenia polozony jest na poziomie l1 o prawidlowym sygnale uprzejmie prosze odpowiedz i dziekuje za odpowiedz Magdalena 38 lat

Witam, trudno odpowiedzieć Pani coś wiecej znajac jedynie wynik badania, nie znajac chociażby historii objawów, codziennych czynności nie mówiąc juz o badaniu. To wszystko bowiem tworzy calosc i tylko wtedy można rzeczowo podpowiedziec cos wiecej o mozliwym leczeniu. Jednak na podstawie samego badania... segmenty L2L3, L3L4 a nawet L4L5 nie przedstawiają sie zle te dwa mm o ktorych mowa jest obecnie raczej standardem wśród osob pracujacych szczegolnie w pozycji siedzacej niż poważnym schorzeniem. Niestety ten ostatni segment L5S1 wykazuje już wiekszy problem który moze powodowac juz powazniejszy problem i z racji konfliktu ze strukturami nerwowymi (ucisk na worek oponowy)moze odpowiadać za bol oraz ograniczenie ruchomości. Bez objawów neurologicznych typu oslabienie czucia lub siły nie jest powodem do interwencji chirurgicznej. Jednak z racji wystepowania tylozmyku potrzebna jest nauka prawidlowych zachowań motorycznych, odzyskanie pelnej ruchomosci kregoslupa w celu zapobiegania poglebiania wady. Nie bez znaczenia jest rowniez rotacja kregow co moze oznaczac ze problemu nalezy upatrywac rowniez w wyzszych segmentach kregoslupa.

Pozdrawiam
Starzyk Damian fizjoterapeuta
www.rebalance.pl