Co oznacza wynik MR kręgosłupa u 35-letniej kobiety?
Dzień dobry, czy mogłabym prosić o interpretację wyników rezonansu magnetycznego odcinka szyjnego kręgosłupa ? Moje obecne dolegliwości: zdrętwienie palca małego oraz kciuka i przedramienia lewej ręki. Dodatkowo zauważyłam zanik mięśnia przedramienia. Ból karku, barku, łokcia oraz nadgarstka. MR odcinka szyjnego kręgosłupa Dane ze skierowania: zespół bólowo-korzeniowy lewostronny z cechami uszkodzenia nerwu łokciowego. Lewostronna skolioza przejścia szyjno-piersiowego kręgosłupa. Wyrównanie lordozy szyjnej z niewielką kyfotyzacją na poziomie C3-C6. Trzony kręgów szyjnych o zachowanych wysokościach. Przestrzenie międzykręgowe bez cech istotnego zwężenia. Cech dehydratacji krążków międzykręgowych w odcinku szyjnym kręgosłupa nie stwierdza się. Drobne wyostrzenia na przednich krawędziach trzonów kręgów szyjnych. Widoczny odcinek rdzenia kręgowego bez patologicznych sygnałów. Widoczny migdałek gardłowy o wymiarach 18x10 mm. Przestrzeń C2-C3 Bez cech przepukliny krążka międzykręgowego. Przestrzeń C3-C4 Obwodowe rozluźnienie pierścienia włóknistego modelujące dyskretnie worek oponowy i spłycające zachyłek boczny lewy. Zwężenie lewego kanału korzeniowego. Przestrzeń C4-C5 Obwodowe rozluźnienie pierścienia włóknistego modelujące worek oponowy. Obustronne spłycenie kanałów korzeniowych, bez cech ucisku na struktury nerwowe. Przestrzeń C5-C6 Bulging krążka międzykręgowego z niewielką tylną protruzją jądra miażdżystego, uwypuklająca się do kanału kręgowego na głębokość 1,5 mm, modelujący worek Zwężenie lewego kanału korzeniowego z możliwym odcinkowym modelowaniem korzenia nerwowego po tej stronie. Przestrzeń C6-C7 Obwodowe rozluźnienie pierścienia włóknistego modelujące dyskretnie worek oponowy. Zachyłki boczne nieprzewężone.

KOBIETA, 35 LAT ponad rok temu
Szanowna Pani, interpretacja badania obrazowego na podstawie samego opisu, bez konsultacji lekarskiej, nie ma żadnej wartości diagnostycznej i nie powinna być praktykowana. Poniżej wyjaśnię dlaczego. Kręgosłup jest skomplikowaną strukturą o złożonej biomechanice. Źródło bólu w kręgosłupie może mieć miejsce m.in. w ucisku nerwu/-ów rdzeniowych, zmianach zwyrodnieniowych krążków międzykręgowych (potocznie zwanymi dyskami), stenozie kanału kręgowego (tj. zwężeniu światła kanału kręgowego), patologiach w obrębie stawów międzykręgowych, niestabilności kręgosłupa, zmianach o charakterze neuralgicznym, złamaniach czy zmianach zwyrodnieniowych w obrębie samych kręgów. Badania obrazowe kręgosłupa (RTG, TK, MRI) są badaniami dodatkowymi - zlecanymi przez lekarza (wyjątkowo komercyjnie możliwe jest w Polsce wykonanie rezonansu bez kontrastu, ponieważ jest to badanie, które nie naraża pacjenta na promieniowanie jonizujące). Badania te mają na celu ułatwić lekarzowi znalezienie przyczyny dolegliwości. Należy jednak pamiętać, że często w obrębie kręgosłupa występuje więcej niż jedno źródło bólu. Mając pełną wiedzę dotyczącą wywiadu chorobowego, chorób współistniejących oraz wyników badania lekarskiego (przedmiotowego) lekarz dokonuje syntezy wiedzy w oparciu o wszystkie dane. Nawet jeżeli wydaje się pacjentowi, że podczas kilkunastominutowej konsultacji lekarz jedynie zadał kilka pytań i obejrzał płytkę, w rzeczywistości cała praca polega na analitycznym myśleniu - na tyle skomplikowanym, że dotychczas nikt nie wynalazł sztucznej inteligencji, która byłaby w stanie na podstawie samego badania MRI zakwalifikować Pacjenta do odpowiedniego leczenia. Sposób leczenia jest oparty o określone wytyczne, często jednak złożoność problemu wymaga nie tylko wiedzy ale również doświadczenia. Nie zalecam więc prób konsultowania wyników badań obrazowych za pomocą jakiegokolwiek portalu internetowego. Do tego konieczna jest indywidualna konsultacja.