Co oznacza wynik MR kręgosłupa u kobiety po porodzie?

Dzień dobry, w związku z silnymi dolegliwościami po porodzie wykonałam rezonans magnetyczny, uprzejmie proszę o pomoc we wstępnej interpretacji. Oczywiście jestem już umówiona do neurochirurga ale na wizytę muszę jeszcze trochę poczekać. Największa, dokanałowa przepuklina dokanałowa występuje na poziomie L3/4. Jest to przepuklina szerokopodstawna - centralna (z uciskiem worka oponowego na głębokość do 5mm w linii pośrodkowej) i obuboczna, z redukcją przestrzeni zachyłków bocznych i cechami wpuklania się do otworów międzykręgowych, co powoduje ucisk biegnących w nich korzeni rdzeniowych (obustronnie). Aktualnie, na poziomie L4/5 występuje płaska przepuklina z widoczną szczeliną pęknięcia na tylnym zarysie worka oponowego (pośrodkowo), która miernie uciska worek oponowy na całym obwodzie i cechami wpuklania się bardziej do prawego otworu międzykręgowego. Krążek międzykręgowy L5/S1 jest obniżony, w blaszkach granicznych sąsiednich trzonów występują nierówności o charakterze zwyrodnieniowych nadżerek, a w ich warstwach podchrzęstnych widoczne są strefy reaktywnych zmian zwyrodnieniowych. Tworzy on szerokopodstawną przepuklinę dokanałową, która wraz z nieco wydłużoną (przez nawarstwienia kostne) tylnodolną krawędzią trzonu L5 uciska worek oponowy w części centralnej (na głębokość ok. 4mm), redukuje przestrzenie zachyłków bocznych kanału kręgowego i obustronnie wpukla się do otworów międzykręgowych, co powoduje ucisk biegnących w nich korzeni rdzeniowych. Wszystkie w/w krążki międzykręgowe wykazują cechy zaawansowanej dehydratacji. W dolnej części odcinka lędźwiowego występują również cechy rozpoczynających się zmian zwyrodnieniowych w stawach międzywyrostkowych. Stożek rdzenia kręgowego jest nieuciśnięty i nie wykazuje cech patologii.

Witam serdecznie,

Badanie MRI kręgosłupa zobrazowało wielopoziomową chorobę krążka międzykręgowego czyli dyskopatii wraz z przepukliną jądra miażdżystego, który uciska na worek oponowy oraz nerwy rdzeniowe. Obraz ten z pewnością tłumaczy u Pani silne dolegliwości bólowe. Neurochirurg po zapoznaniu się i zbadaniu Pani, podejmie wspólnie z Panią decyzję o dalszym postępowaniu.

Pozdrawiam.