Co oznacza wynik RM przy silnych bólach głowy?

Mam 28 lat. Z powodu występujących od kilku lat b. silnych i częstych bólów głowy zostałam skierowana na RM. Oto wynik: "W podkorowej istocie białej obu płatów czołowych widoczne pojedyncze niecharakterystyczne drobne ogniska 1-2 mm hyperintensywne w sekwencji FLATR nie wykazujące wzmocnienia kontrastowego - prawdopodobnie zmiany bliznowate - możliwe pochodzenie niedokrwienne, demielinizacyjne lub zapalne. Poza tym struktury mózgowia bez zmian ogniskowych. Układ komorowy nieposzerzony, bez cech ucisku i przemieszczeń. Rezerwa płynowa podpajęczynówkowa zachowana.". Bardzo proszę o interpretację. Wizyta lekarska w ramach NFZ za miesiąc. Czy powinnam wcześniej udać się do lekarza? Dziękuję. Magda

Opisane ogniska są niewielkie i nie budzą niepokoju. Może Pani poczekać na wizytę. Tak małe zmiany nie powinny powodować bólu głowy. Interpretacja zależy od ew. chorób współistniejących, wyniku badania neurologicznego i badań dodatkowych.

Witam!
Wskazana dalsza diagnostyka i wyjaśnienie pochodzenia zmian w istocie białej. W Oddziale Neurologicznym: EEG, potencjały wywołane, badanie płynu mózgowo-rdzeniowego. Przy prawidłowych wynikach prawdopodobne tło nerwicowe. Jeżeli pochodzenie zmian jest naczyniowe to wskazane profilaktycznie zmniejszenie lepkości krwi.
Powodzenia
W. Łuczkowski.