Co oznacza wynik TK głowy 26-latka?
Witam. Proszę o wytłumaczenie wyniku TK głowy. "Badanie angioTK wykonano przed i po podaniu kontrastu. W badaniu nie uwidoczniono malformacji naczyniowych. Wąski najpewniej hipoplastyczny odc. mózgowy prawej AV. Poza tym obraz tt. wewnątrzczaszkowych prawidłowy. Wskazane rozszerzenie diagnostyki o ocenę odcinka zewnątrzczaszkowego tt. kręgowych."

MĘŻCZYZNA, 26 LAT ponad rok temu
Profilaktyka udaru mózgu
Udar mózgu, inaczej wylew, jest zespołem objawów klinicznych, które wiążą się z nagłym wystąpieniem zaburzenia czynności mózgu. Utrzymuje się on dłużej niż dobę, a u podłoża nie leży inna przyczyna niż naczyniowa. Profilaktyka udaru mózgu w bardzo dużym stopniu pomaga zapobiec jego wystąpieniu.
Witam.
Opisujący badanie zaznaczają, że nie stwierdzono żadnych tworów lub nieprawidłowych układów naczyniowych wewnątrz czaszkowych. Natomiast prawa tętnica kręgowa ma w odcinku śródczaszkowym wąski (źle wykształcony) przebieg. Poza tym nie stwierdzają w obrazie tętnic wewnątrzczaszkowych nieprawidłowości. Sugestia: rozszerzenie badań na odcinki pozaczaszkowe tętnic kręgowych. Słabsze wykształcenie jednej z tętnic kręgowych, przy sprawnych pozostałych tt. doczaszkowych jest kompensowane. Na pańskim miejscu zaufałbym Waszym lekarzom, chcą wyjaśnić sprawę, dlatego proponują rozszerzenie diagnostyki.
Z poważaniem
W. Łuczkowski