Co oznacza wynik TK jamy brzusznej u 71-latki?

w wyniku TK jamy brz. opisano - początkowy odcinek pnia trzewnego przewężony o 50% średnicy, kręty przebieg aorty brzusznej, nerka prawa zaopatrywana przez dwie tt nerkowe

Lek. Wojciech Zygmunt

Pień trzewny to jedno z naczyń zaopatrujące w krew wątrobę, śledzionę oraz żołądek. Jego przewężenia o 50% (najprawdopodobniej na tle miażdżycowym) może wydawać się spore, jednak za klinicznie istotne zwężenie to co najmniej 60-70%. W tym wypadku należy to regularnie monitorować. Kręty przebieg aorty brzusznej może mieć również związek z miażdżycą. Nerka zaopatrywana przez dwie tętnice nerkowe, to prawidłowy wariant normy. Pozdrawiam i życzę zdrowia.