Wynik TK jamy brzusznej u 57-latka

Witam, zwracam się o pomoc. Poniżej zamieszczam treści wyniku badania TK jamy brzusznej (bez kontrastu i z kontrastem) które budzą mój niepokój, a reszta wyniku wydaje mi się ok. Bardzo proszę o pomoc i wyjaśnienie. 1) Wątroba niepowiększona, jednorodna, o obniżonym współczynniku pochłaniania, stłuczenie miąższu. 2) Miażdżyca aorty brzusznej i tętnic biodrowych wspólnych. Proszę o jak najszybszą odpowiedź.

Lek. Marta Gryszkiewicz

1) stłuczenie wątroby jest jej uszkodzeniem. Często dochodzi do niego u pacjentów przewlekle leczonych lekami metabolizowanymi w wątrobie (nadciśnienie, cukrzyca, RZS, i inne), ale także u osób nadużywających alkoholu. 2) miażdżyca najczęściej pojawia się u osób po 40 roku życia, z zaburzeniami cholesterolu(choć niekoniecznie niekoniecznie).