Co oznacza wynik USG tarczycy 25-latki?

usg tarczycy: tarczyca niepowiekszona. Plat prawy tarczycy o objętości ok. 6 ml. lewy płat o objętości ok. 4.5 ml. Echogenicznosc miąższu tarczycy noejednorodmie podwyzszona z zaznaczonymi cechami wloknienie. Zmian ogniskowuch w moazszu tarczycy badanie nie wykazalo. Okoloczne wezly chlonne szyi niepowiekszone. wyniki: tsh: 2.12 ft3: 2.46 ft4: 0.89 antytpo: 0.37 antytg: 16.43 estradiol 23.00. Moje pytanie: Czy grozi mi Hashimoto? rosnie mi waga ok 400 gram na tydzien . mam zaburzenia miesiaczkowania i nieiwem czy to z winy za malej ilosci estrogenu czy z powodu choroby tarczycy?

Lek. Wojciech Zygmunt

Niejednorodna echogeniczność miąższu i cechy włóknienia świadczą o przewlekłym stanie zapalnym tarczycy (najpewniej choroba Hashimoto, ew. wole Riedla - ze względu na cechy zwłóknienia). Brak zmian ogniskowych (tj. guzków) i cała reszta w normie. Proszę skonsultować wyniki z endokrynologiem. Pozdrawiam i życzę zdrowia!