Co oznacza, że może odsunąć się kość od implantów?

Witam,w odbudowaną kość szczękową mam założone implanty, przy ich odsłonięciu doktor powiedział że trochę odsunęła się od nich kość, co to może oznaczać w przyszłości?

Dzień dobry, implant, tak jak korzeń zęba, musi być dobrze zakotwiony w kości. Jak wiemy, kość pokrywa cały korzeń i dochodzi do szyjki zęba, gdzie od brzegu korony dzielą ją dwa milimetry. Jeżeli pacjent ma zdrowe przyzębie, na kość przyszyjkowo powinna być przykryta cienką warstwą dziąsła. Tak samo powinno być przy implancie. Dobrze wgojona część chirurgiczna jest całkowicie pokryta kością. Do części chirurgicznej wkręca się łącznik, a na nim mocuje koronę. Łącznik jest tą częścią implantu, która wyłania się z dziąsła. Grubość dziąsła może być różna, w zależności od poziomu kości, w którą został wkręcony implant. Implant jest na stałe zrośnięty kością, w przeciwieństwie do korzenia zęba, który jest zawieszony w niej przy pomocy elastycznych włókien. Dlatego, nawet jeżeli wkręt nie całkiem jest pokryty kością, ale duża część jego powierzchni jest dobrze z nią zrośnięta, nie będzie się ruszał. Czasem w trakcie fazy gojenia implantu, kość obsuwa się trochę z jego nagwintowanej części. Tak zdarzyło się w pańskim przypadku. Ważne jest, jak duża część wkrętu jest odsłonięta. Przypuszczam, że jest to niewiele, a w takiej sytuacji implant może wiele lat bardzo dobrze funkcjonować. Niezmiernie ważne jest, by założoną na niego koronę, utrzymywać w dobrej czystości i nie dopuścić do zapalenia przyzębia, które zawsze, nawet w implantach całkowicie zakotwionych, może spowodować dalsze obsuwanie się kości. Równie ważne są kontrole u implantologa, który wykonał zabieg. Jeżeli utrzyma Pan tkankę brzegową w dobrym stanie, lekkie obsunięcie kości, nie musi doprowadzić do skrócenia trwałości implantu.