Usuwanie jedynek a zakładanie implantów
witam. Z dużym prawdopodobieństwem w krótkim czasie stracę górną lewą "jedynkę". planuję założyć w jej miejsce implant. z tego, co dowiedziałam się od swojego stomatologa całkowity czas leczenia to około 1 roku. na ten czas zaproponowano mi punktową mikroprotezę. na ile jest to prawidłowe rozwiązanie? obecnie ząb jest po leczeniu kanałowym, uzupełniony wkładem z włókna, zdjęcie RTG ukazuje ubytek korzenia, prawdopodobnie trzyma się tylko na tym wkładzie.

KOBIETA, 40 LAT ponad rok temu
To zależy od warunków kostnych , jeżeli korzeń zęba otoczony jest kością , nie ma ubytku kości na skutek przewlekłego stanu zapalnego , to można wszczepić implant bepośrdnio w momencie wykonania ekstrakcji.
Jeżeli wszczepienie implantu przebiegnie prawidłowo i zostanie on ustabilizoany z momentem obrotowym większym od 30 Ncm to można od razu zrobić koronę tymczasową i w takim stanie wyjść z gabinetu , potem po 5-6 miesiącach robimy koronę już na stałe
Warto wykonać tomografię wysokiej rozdzielczości i ocenić możliwość ratowania zęba. Usuniecie jest zawsze ostatecznością. W przypadku implantacji w strefie estetycznej gdzie jest konieczność odbudowy kości lub/i rekonstrukcji dziąsła czas gojenia może wynosić nawet 12 miesięcy. Rozwiązanie tymczasowe w postaci szyny lub mikroprotezy jest jak najbardziej prawidłowe.
Witam!
Przed każdym zabiegiem implantologicznym należy wykonać tomografię, na jej podstawie lekarz stomatolog ocenia warunki kostne, jeżeli są korzystne można wszczepić implant. Po zabiegu zamocowana zostaje np korona tymczasowa aby pacjent czuł się komfortowo nie wstydząc się braku zęba.
Czas do uzyskania finalnego efektu w postaci odbudowanego zęba na implancie wynosi około 6-7 miesięcy.
Białystok leczenie zębów
„Białystok leczenie zębów”
Strata górnej "jedynki" to poważny problem estetyczny i funkcjonalny, ale plan leczenia implantologicznego jest w takiej sytuacji odpowiednim rozwiązaniem. Czas leczenia około roku jest typowy dla implantacji w odcinku przednim, ponieważ wymaga odpowiedniego przygotowania i procesu gojenia. Oto, jak możesz podejść do proponowanego rozwiązania i dlaczego mikroproteza punktowa może być dobrym tymczasowym rozwiązaniem:
1. Dlaczego mikroproteza punktowa to dobry wybór?
Estetyka: Mikroproteza punktowa (najczęściej typu akrylowego lub wykonana z innego lekkiego materiału) jest często stosowana jako tymczasowe rozwiązanie w odcinku przednim. Zapewnia estetyczny wygląd i ukrywa brak zęba podczas całego procesu leczenia implantologicznego.
Ochrona miejsca ekstrakcji: Po usunięciu zęba miejsce po korzeniu musi się zagoić przed wprowadzeniem implantu. Mikroproteza nie obciąża gojącej się kości i pozwala na prawidłową regenerację.
Koszty: Jest to ekonomiczne i szybkie rozwiązanie tymczasowe, w porównaniu do bardziej zaawansowanych prac protetycznych.
2. Alternatywy dla mikroprotezy:
Jeśli mikroproteza punktowa nie jest dla Ciebie komfortowa, istnieją inne tymczasowe rozwiązania:
Most tymczasowy typu Maryland:
Most przyklejany do sąsiednich zębów za pomocą skrzydełek, które są osadzane na wewnętrznych powierzchniach zębów.
Jest bardziej stabilny niż mikroproteza, ale wymaga obecności zdrowych sąsiednich zębów.
Korona tymczasowa na implancie:
Jeśli implant zostanie wprowadzony od razu po usunięciu zęba (implantacja natychmiastowa), można zastosować tymczasową koronę, choć nie zawsze jest to możliwe z uwagi na ubytek kości.
Most klasyczny tymczasowy:
Wymaga opracowania sąsiednich zębów, co jest bardziej inwazyjne i często niezalecane w przypadku planowanego implantu.
3. Proces leczenia implantu
Ekstrakcja zęba:
Po usunięciu zęba kość wymaga około 2–3 miesięcy na wygojenie.
Ocena stanu kości:
W przypadku dużego ubytku korzenia może być konieczny zabieg odbudowy kości (augmentacji), co wydłuża czas leczenia.
Wszczepienie implantu:
Implantacja odbywa się po zagojeniu miejsca ekstrakcji. Po wprowadzeniu implantu potrzebne są kolejne 3–6 miesięcy na osteointegrację (zespolenie implantu z kością).
Osadzenie korony:
Po zakończeniu procesu gojenia wykonuje się koronę protetyczną, która jest trwałym i estetycznym rozwiązaniem.
4. Co możesz zrobić, aby przygotować się do leczenia?
Higiena jamy ustnej: Dbaj o dokładne oczyszczanie zębów i dziąseł, szczególnie w okolicy planowanego implantu, aby zapobiec stanom zapalnym.
Zastanów się nad tymczasowym rozwiązaniem: Przymierz mikroprotezy punktowe lub inne tymczasowe opcje, aby znaleźć najwygodniejsze dla siebie.
Konsultacja z implantologiem: Omów szczegółowo wszystkie etapy leczenia i upewnij się, że masz jasność co do przebiegu procedury oraz potencjalnych kosztów.
5. Czy obecny ząb można jeszcze uratować?
Jeśli zdjęcie RTG wykazuje ubytek korzenia i ząb trzyma się jedynie na wkładzie z włókna, jest mało prawdopodobne, że będzie można go długoterminowo uratować.
W takim przypadku usunięcie zęba i przygotowanie miejsca pod implant jest najbardziej logicznym krokiem.
Podsumowanie:
Mikroproteza punktowa to odpowiednie i estetyczne rozwiązanie tymczasowe w czasie leczenia implantologicznego. Leczenie implantologiczne, nawet jeśli wymaga roku, zapewni długotrwałe i stabilne rozwiązanie, które zarówno funkcjonalnie, jak i estetycznie spełni swoje zadanie. Kluczowe jest skonsultowanie się z doświadczonym implantologiem oraz odpowiednie przygotowanie jamy ustnej do zabiegu.