Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 4 8 , 9 0 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Protetyka: Pytania do specjalistów

Czy jedynym rozwiązaniem jest wyrwanie czwórek?

Witam, mam 21 lat, mam mieć stały aparat. Jednak nie mam na dole dwóch czwórek. Na górze mam wszystkie zęby. I tu jest moje pytanie. Powiedziano mi że muszę wyrywać górne czwórki skoro nie ma dolnych czwórek lub na... Witam, mam 21 lat, mam mieć stały aparat. Jednak nie mam na dole dwóch czwórek. Na górze mam wszystkie zęby. I tu jest moje pytanie. Powiedziano mi że muszę wyrywać górne czwórki skoro nie ma dolnych czwórek lub na miejsce dolnych czwórek wstawić implanty. Niestety nie stać mnie na implanty, a szkoda mi rwać zdrowe zęby na górze. Czy w takim przypadku nie ma innego wyjścia jak rwanie czwórek dolnych lub wkładanie implantów w miejsca dolnych czwórek które nigdy nie wyrosły?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy możliwe jest założenie implantów w tej sytuacji?

Witam, mam 25 lat i ostatnio dowiedziałam się, że nie mam górnych dwójek, zamiast tego urosły mi trójki, natomiast po lewej stronie mam brak zęba, a po prawej posiadam mleczną trójkę. chciałabym zapytać, czy jedynym rozwiązaniem w takim przypadku jest wszczepienie implantów, czy istnieją inne rozwiązania ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Urszula Jarosz-Kajdrys
Lek. dent. Urszula Jarosz-Kajdrys

Czy jest możliwe założenie korony tymczasowej?

Witam, mam takie pytanie, bo nie znalazłem odpowiedzi w Googlach, czy jak mam brak w uzębienia przez złamanie górnej 3,4,5 do poziomu korzenia jest możliwość założenia korony tymczasowej? Czytałem że jest to możliwe podczas jednej wizyty, aczkolwiek też w trakcie jak to możliwe zastosować implanty i przejść procedurę bondingu.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Piotr Puchała

Czy mogę palić mając implanty zębów?

Witam . Chcialqm dowiedzieć się jak to jest z paleniem papierosów mając implanty . Mam wszczepione implanty w gornej szczece jest ich tam 4 szt. Co prawda rzuciłam palenie ale chciała się dowiedzieć jak to jest z paleniem ponieważ wiem... Witam . Chcialqm dowiedzieć się jak to jest z paleniem papierosów mając implanty . Mam wszczepione implanty w gornej szczece jest ich tam 4 szt. Co prawda rzuciłam palenie ale chciała się dowiedzieć jak to jest z paleniem ponieważ wiem że trochę przed i po wszczepieniu implantów nie wolno palić wogole . A co potem jak mi już przyjęły się implanty i jestem na końcowym etapie prac protetycznych na implantach . Czy to jakoś wpłynie na implanty? Osłabi kosc wokół tego implantu ? Sprawi że kosc zacznie zanikać i wzrośnie ryzyko że implant może wypaść? Czy paleniem papierosów ma wpływ w późniejszym użytkowaniu implantów? Czy może mozna wrócić do palenia po zakończeniu protezy na implantach? I czy to nie wpłynie negatywnie na implanty?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Urszula Jarosz-Kajdrys
Lek. dent. Urszula Jarosz-Kajdrys

Jakie zęby będę musiała wstawić po leczeniu aparatem?

Witam chce założyć aparat na stały i chodzi głównie o to że na dole po prawej stronie nie mam 4zebow i będę musiała wstawić je po zakończeniu leczeniu aparatem tylko czy będę mogła założyć protezę czy muszą to być implanty?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy te dolegliwości po założeniu mostu powinny mnie niepokoić?

Witam, dwa tygodnie temu założono mi most protetyczny na cyrkonie, czteropunktowy na górnej szczęce. Filarami są jedynka i trójka/czwórka. Mam wadę polegająca na tym, że miedzy jedynką a trójka zostały mi dwa mleczaki. Protetyk przerobił trójkę na czwórkę i... Witam, dwa tygodnie temu założono mi most protetyczny na cyrkonie, czteropunktowy na górnej szczęce. Filarami są jedynka i trójka/czwórka. Mam wadę polegająca na tym, że miedzy jedynką a trójka zostały mi dwa mleczaki. Protetyk przerobił trójkę na czwórkę i wstawił dwa dodatkowe sztuczne zęby. Przeleczona kanałowo jest tylko jedynka, która dość mocno została opiłowana. Jednak po założeniu mostu czuje bolesność na dziąśle i w stawie skroniowo-zuchwowym. Do tego jedynka ociera się o nieco wysunięty ząb pzreciwstawny w żuchwie. Był już dwa razy podpiłowywany, ale nic to nie daje. Do tego ortodonta jak twierdzi "poprawił zgryz", bo rzekomo był on zły i teraz czuję duży dyskomfort w jamie ustnej - zęby sa mocno wysunięte do przodu. Od wewnętrznej strony mam przerobioną trójkę na przedtrzonowca (czwórkę) co daje odczucie jakiegoś guza, a od strony wargi mam wrażenie jakbym miał nałożony jakiś cement na zęby. Mam tez wrażenie jakby most był zbyt ciężki. Ciągle mi to przeszkadza. Najbardziej jednak obawiam się tej bolesności. Nie jest super intensywna ani pulsująca, ale jednak doskwiera dość mocno i mam wrażenie ze ból rozchodzi się od zębów filarowych, w tym również od jedynki przeleczonej kanałowo (choć nie wiem czy to możliwe). Wiem, że to krótki okres od nałożenia mostu, ale czy te dolegliwości powinny mnie niepokoić? Ortodonta twierdzi ze most jest wykonany prawidłowo, ale ja czuję się bardzo niekomfortowo i od dwóch tygodni jestem na środkach przeciwbólowych. Z góry dziękuję za odpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy przeszczep kości to jedyne możliwe rozwiązanie w tej sytuacji?

Witam . Zaczne od tego ze mam bezzębna szczękę od około 2lat w której mam 4 implanty po lewej stronie. Ostatnio Mialam zabieg sinus lift pod prace protetyczna stala na implantach lecz po dotarciu do kości okazało się że z... Witam . Zaczne od tego ze mam bezzębna szczękę od około 2lat w której mam 4 implanty po lewej stronie. Ostatnio Mialam zabieg sinus lift pod prace protetyczna stala na implantach lecz po dotarciu do kości okazało się że z kości po prawej stronie został pył i nie ma możliwości przeprowadzenia zabiegu podniesienia dna zatoki po tej właśnie stronie... Lekarz stomatolog oznajmił mi po zabiegu że jedyna opcja na pracę stałą u góry to przeszczep kości z biodra. Czy to naprawdę jest ostateczność? Czy jest może jeszcze jakieś inne rozwiązanie. Proszę o pomoc .
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Piotr Puchała

Co zrobić w przypadku, gdy ropa nadal się sączy po zabiegu?

3 tygodnie temu miałam robiony zabieg augmentacji kości pod implant. W trakcie gojenia doszło do zakażenia rany, lekarz przepisał mi 10 tabletek Cipronexu i ibuprofen w dawce 1200mg/doba. Po lekach było lepiej, szwy zostały zdjęte. Niestety ropa nadal się... 3 tygodnie temu miałam robiony zabieg augmentacji kości pod implant. W trakcie gojenia doszło do zakażenia rany, lekarz przepisał mi 10 tabletek Cipronexu i ibuprofen w dawce 1200mg/doba. Po lekach było lepiej, szwy zostały zdjęte. Niestety ropa nadal się sączy. Spuchł mi też policzek, dziąsło jest również spuchnięte, ból znikomy. Na dziąśle w miejscu przeszczepu jest maleńka dziurka, przez którą sączy się ropa. Co robić? Lekarz każe czekać, monitorować i płukać eludrilem.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy należy w tej sytuacji założyć implant zęba?

Dzień dobry, 09.09.21 minie 6 miesięcy od wszczepienia mi implantu w miejsce wyrwanej górnej 6-tki. Mam umówioną wizytę na ten dzień na pobranie wymiarów na koronę. W dolnym łuku zębów mam szparowatość i byłam w związku z tym dziś u... Dzień dobry, 09.09.21 minie 6 miesięcy od wszczepienia mi implantu w miejsce wyrwanej górnej 6-tki. Mam umówioną wizytę na ten dzień na pobranie wymiarów na koronę. W dolnym łuku zębów mam szparowatość i byłam w związku z tym dziś u ortodonty. Ortodonta nie widzi problemów zdrowotnych w związku z tą szparowatością, łuk górny i dolny są dopasowane do siebie, jeśli natomiast ze względów estetycznych chciałabym zlikwidować szparowatość, to założy mi aparat ortodontyczny, aby utworzyć miejsce na 1 implant w dolnym łuku. Odradza przy tym zakładanie korony w górnym łuku na implant, jeśli zdecydowałabym się na aparat. Na jak długo można odkładać zakładanie korony na implancie? Czym ryzykuję nie zakładając korony na górnej 6-tce na implancie, a zakładając aparat ortodontyczny? Czy szparowatość w dolnym łuku, która nie wiem z czego wynika, bo sobie nie przypominam, żebym miała wyrwane dolne 6tki, jak przypuszcza ortodonta, i której kiedyś nie miałam, może z czasem doprowadzić do jakichś komplikacji, problemów? Czy prawdopodobieństwo takich problemów jest duże? Co jest lepszym rozwiązaniem: założyć aparat i odłożyć uzupełnienie korony na implancie czy uzupełnić tą koronę i zrezygnować z zakładania aparatu?
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. dent. Urszula Jarosz-Kajdrys
Lek. dent. Urszula Jarosz-Kajdrys
Lek. dent. Tomasz Bobek
Lek. dent. Tomasz Bobek

Czy coś jest nie tak z tymi implantami?

Dzień dobry 4 miesiące temu miałam wszczepiane 8 implantow w szczęce. Przy jedynce cofnęło mi się dziaslo i widoczne są 2 gwinty implantu. Nie odczuwam bólu Dziaslo lekko sine w okolicach Czy coś jest nie tak?
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Tomasz Bobek
Lek. dent. Tomasz Bobek

Czy mogę mieć założoną protezę ruchomą?

Witam mając 4 zdrowe zęby w szczęce górnej(dwie trójki i dwie siódemki)... reszta usunięta, to czy jest możliwość założenia u mnie protezy częściowej ruchomej, gdzie byłyby widoczne haczyki? czy może lepiej wyrwać wszystkie zęby i zrobić całkowitą protezę?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Tomasz Bobek
Lek. dent. Tomasz Bobek

Czy da się wstawić taką protezę zębów?

Mam braki skrzydłowe w górnej szczęce. Ostatnie moje zęby to trójka i czwórka. Czy da sie w takim przypadku nie niszcząc własnych zebów wstawić protezę częściową z ograniczoną płytą podniebienną? Elastyczną? Implanty na razie nie.
odpowiada 1 ekspert:
Lekarz stomatolog Joanna Rąpała
Lekarz stomatolog Joanna Rąpała

Dlaczego mam ten obrzęk dziąsła po założeniu implantów?

10 dni temu mialam zalozone implanty. Pojawił się obrzek na dziaslach. Jest mieli i jakby coś nspuchlo. Boję się, że implanty mógł się nie przyjąć.... czy takie dolegliwości można zaliczyć i uratować implanty? Dziekuje
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Urszula Jarosz-Kajdrys
Lek. dent. Urszula Jarosz-Kajdrys

Czy można palić przy implantach zębowych?

Witam . Mam 27 lat . Mam od 3 miesiecy proteze na implantach ( 4 implanty w szczęce) . Implanty przyjęły się i są ze mną juz ponad pół roku . Wcześniej paliłam papierosy . I rzuciłam je specjalnie... Witam . Mam 27 lat . Mam od 3 miesiecy proteze na implantach ( 4 implanty w szczęce) . Implanty przyjęły się i są ze mną juz ponad pół roku . Wcześniej paliłam papierosy . I rzuciłam je specjalnie z racji zabiegu implantacji i na okres osteointegracji implantu z kością. Więc moje pytanie brzmi czy mogę zacząć palić? Czy mogę wrócić do palenia? Podkreślę ze Implanty się przyjęły i minęło już ponad pół roku od ich wszczepienia . Noszę juz proteze na implantach. I jeżeli mogę wrócić do palenia to jak to wpłynie na moje przyjęte implanty ? Na ich trwałość itp ?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy taka korona jest trwała?

Witam, planuje założyć implant, gabinet proponuje koronę cyrkonową cementowaną do łącznika indywidualnego tytanowego, a następnie przykręcaną do implantu. Chodzi o implant zęba 37 w żuchwie. Proszę o rade, czy jest to dobre rozwiązanie? Czy taka korona jest trwała i się nie odklei?
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Tomasz Bobek
Lek. dent. Tomasz Bobek

Dlaczego tak z dnia na dzień pojawiły się problemy z zębami?

Witam serdecznie. Około pół roku temu miałem grubsze zabiegi stomatologiczne(implanty itp.) ostatnio tak z dnia na dzień poluzował mi się jeden ząb(korona na implancie) a dwa dni później odpadła ta sama korona z łącznikiem, który był do niej... Witam serdecznie. Około pół roku temu miałem grubsze zabiegi stomatologiczne(implanty itp.) ostatnio tak z dnia na dzień poluzował mi się jeden ząb(korona na implancie) a dwa dni później odpadła ta sama korona z łącznikiem, który był do niej przyklejony. Dlatego też dziwi mnie, że nie odpadła sama korona tylko odkręcił się łącznik gdzie ząb praktycznie nie miał ruchu wokół własnej osi
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy implant zęba można uszkodzić?

Dzień dobry. Miałam zabieg implanta zęba, wszystko dobrze się goi. W zaleceniach od lekarza było, żeby unikać przez około miesiąc wszelkich używek. Niestety po 13 dniach zapomniałam i napiłam się 2 lampek wina do obiadu.. Bardzo się stresuję, że... Dzień dobry. Miałam zabieg implanta zęba, wszystko dobrze się goi. W zaleceniach od lekarza było, żeby unikać przez około miesiąc wszelkich używek. Niestety po 13 dniach zapomniałam i napiłam się 2 lampek wina do obiadu.. Bardzo się stresuję, że implant się nie przyjmie. Czy taka ilość alkoholu po 2 tygodniach od zabiegu była bardzo szkodliwa? Proszę o wyczerpującą odpowiedź
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Urszula Jarosz-Kajdrys
Lek. dent. Urszula Jarosz-Kajdrys

Czy warto zrobić protezę w tym przypadku?

Witam mam pytanie mam 25 lat wieku 22 stracilam dwa zeby trzonowe na gorze po prawej jeden po lewej stronie dwa zeby na przodzie których nie widac i dwa na dole porawej i lewej trzonowe dentystka mnie na straszyla ze... Witam mam pytanie mam 25 lat wieku 22 stracilam dwa zeby trzonowe na gorze po prawej jeden po lewej stronie dwa zeby na przodzie których nie widac i dwa na dole porawej i lewej trzonowe dentystka mnie na straszyla ze pomimo ze wszystkie inne mam zdrowe zęby to mogą mi one wszystkie wypaść i czy to prawda? Czy opłaca sie roboc proteze na te trzonowe żeby bo na implanty mnie stać a jestem młoda i bohe sie ze strace wszystkie zęby
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy po kranioplastyce taki objaw jest normą?

Witam, W Listopadzie przeszedłem operację cranioplastyki czaszki w obecnej chwili w miejscu wstawienia implantu mam pełno „płynu” naciśnięcie powoduje poruszanie warstw skory, proszę o informacje czy ten fakt powinienem skonsultować z osoba która mnie operowała czy to jest etap gojenia i wszystko się unormuje po pewnym czasie ?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Jakub Wiśniewski
Dr n. med. Jakub Wiśniewski
Patronaty