Jaką protezę można wykonać w tej sytuacji?

Pytanie do dentystów/ protetyków. Dzień dobry, jestem młodą osobą, przez dentofobie oraz trzy porody straciłam prawie wszystkie zęby. W górnej szczęce mam tylko trójkę i dwie jedynki. Moje zęby są brzydkie, przez brak podparcia innymi zębami (mimo noszenia protezy). Chciałabym, by zrobiono mi protezę na implantach, aby nie musieć nosić "plastiku" (sztucznego materiału) na podniebieniu do końca życia, skoro jestem jeszcze młoda. Zastanawia mnie, czy jest możliwość, aby zrobić taką protezę wykorzystując moje naturalne zęby. To by było jak most stomatologiczny plus proteza. Trzy naturalne zęby spiłowane służyłyby jako implanty, a na zęby boczne protetyk by dał implant sztuczny. Wiem, że to kosztowne, odłożyłam pieniądze. Pytam, z powodu dentofobii. Jeśli będę wiedziała, że to możliwe, to jak najszybciej pójdę do gabinetu. Jeśli stoję przed niewiadomą to się boję. Dziękuję za odpowiedź.
KOBIETA, 31 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

istnieje wiele opcji leczenia dla pacjentów, którzy stracili większość swojego uzębienia. Protezy zębowe na implantach są jedną z opcji, ale zależy to od kilku czynników, takich jak stan Pani dziąseł i kości w jamie ustnej, ogólny stan zdrowia i preferencje estetyczne.

Proteza na implantach wydaje się najlepszym rozwiązaniem umożliwiającym korzystanie z zębów, które wyglądają i działają jak prawdziwe. Implanty zębowe są wszczepiane w kości szczęki lub żuchwy, gdzie integrują się z kością, tworząc stabilną podstawę dla protezy.

Co do Pani pytania dotyczącego wykorzystania naturalnych zębów jako implantów, to jest to możliwe w pewnym zakresie, ale należy dokładnie przebadać stan tych zębów. Zęby, które miałyby być wykorzystane jako implanty, muszą mieć zdrowy korzeń i odpowiednią ilość kości wokół nich. Dodatkowo, muszą one wytrzymać ciężar protezy.

Reasumując, najlepiej będzie umówić się na wizytę u dentysty i protetyka, aby dokładnie przebadać Pani przypadek i zaproponować najlepsze rozwiązanie. Dentofobia jest zrozumiała, ale istnieją metody, które mogą pomóc przetrwać w gabinecie dentystycznym. Warto podjąć próbę, aby poprawić stan swojego zdrowia jamy ustnej.

Więcej informacji na podany temat znajdzie Pani w artykule, do którego odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/protezy-zebowe

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.