Czy licówki są bezpieczne?

Czy licówki są bezpieczne? Witam, mam wskazania do nałożenia licówek, bo moje zęby są starte. Czytając artykuły, to jest to rozwiązanie praktycznie bez wad, ale przeglądając fora sytuacja prezentuje się inaczej. Tutaj też ludzie piszą, że bolą ich zęby po nałożeniu licówek i Państwo sugerujecie leczenie kanałowe. Dlaczego więc tak jest, że licówki psują zęby, a niby są takie bez wad? Byłam na konsultacji u protetyka i mówił, że to bezpieczne, a moja dentystka mówi, że pod licówkami psują się zeby i trzeba je usuwać. Już nie wiem co jest prawdą, a wygląd moich zębów deneruje mnie każdego dnia.
KOBIETA, 27 LAT 8 miesięcy temu

Podstawa to dobry plan leczenia. Całe leczenie powinno być poprzedzone dokładną analizą RTG oraz tomografii komputerowej aby w 3D ocenić tkanki. Trzeba ocenić okluzję czyli układ zębów górnych i dolnych i wspólnie z protetykiem przygotować indywidualne rozwiazanie. Całe leczenie powinno być wykonane w powiększeniu (lupy lub mikroskop). Nigdy nie leczymy profilaktycznie kanałowo zębów a precyzyjna praca w powiększeniu zapewni bezpieczeństwo dla zęba i preparację w minimalnym zakresie. Nie zmienia to faktu że najczęściej trzeba trochę przygotować zęba (oszlifować), niekiedy da się zrobić licówki bez preparacji ale to już wymaga dokładnej oceny. Jeżeli licówki są dobrze zacementowane a codzienna higiena odpowiednia oraz regularne czyszczenie zębów przez higienistkę pracującą w powiększeniu to nie zrobi się próchnica pod licówką.