Co oznaczają drżenia rąk u 19-latki?

Witam, mam 18 lat i od kilku lat obserwuje u siebie intensywne drżenie rąk. Jako dziecko nie zwracałam na to uwagi, jednak nie było to na tyle mocne, żeby niepotrzebnie się niepokoić. Z upływem czasu zaczęłam zauważać drżenie nie tylko dłoni ale również całych rąk, barków. Objawy te nie występują tylko w sytuacjach stresowych. Towarzyszą mi na codzień. Brałam wapń, potas witaminę d i mimo to nie widzę poprawy. Śpię ok 7h dziennie, a mimo to towarzyszy mi ciągle zmęczenie. Jest to kolejny z objawów jakie mi towarzyszą. Początkowo myślałam że to przewlekłe zmęczenie spowodowane niewystarczającą ilością przyjmowanych płynów, jednak od dłuższego czasu piję więcej i częściej. Nie mam problemów z tarczycą. Był okres kiedy miałam niedoczynność a później nadczynność, jednak po upływie 3 miesięcy wszystko samoistnie się unormowalo. Kolejnym z zastanawiających mnie objawów jest dziwne uczucie głównie w prawej nodze, przechodzące po rozruszaniu. Objaw ten występuje dopiero od jakiegoś czasu, jednak jest on nieprzyjemny. Czasami dretwieje mi również prawa dłoń. W tamtym roku byłam na badaniach w szpitalu. Wykazały one podwyższony czynnik reumatoidalny. Zastanawiam się czy wszystkie te objawy nie sa związane z sm? Czy mógłby mi ktoś napisać czy opisane przeze mnie objawy są podstawą do udania się na badania?

Witam! Opisywane przez Panią doznania mogą mieć podłoże nerwicowe i należałoby pod tym kątem przeprowadzić badania, szczególnie jeżeli badania laboratoryjne wypadają w granicach normy, oraz zauważa Pani wpływ emocji na nasilenie dolegliwości. Radzę skontaktować się z Poradnią Zdrowia Psychicznego; przeprowadzą odpowiednio ukierunkowane badania diagnostyczne i zaproponują dalsze postępowanie - być może wystarczy sama psychoterapia. Powodzenia. W. Łuczkowski.