Tony serca głuche - co to oznacza/

Dzień dobry, chciałbym zadać pytanie dotyczące głuchych tonów serca. Ostatnio podczas wizyty u lekarza miałem osłuchiwane serce i lekarz powiedział, że tony serca są nieco głuche. Później nie wrócił do tematu, powiedział jedynie, że to będzie do obserwacji w późniejszym czasie i tyle. Nie dostałem żadnych leków na głuche tony serca, lekarz nie zalecił też udania się do kardiologa. Zastanawiam się teraz co mogą oznaczać głuche tony serca i czy taki stan rzeczywiście nie wymaga specjalistycznej interwencji? Czy mając głuche tony serca powinienem zapisać się do kardiologa na wizytę, nawet prywatnie, i wykonać jakieś dodatkowe badania czy faktycznie lepszym wyjściem będzie przeczekanie i sprawdzenie za jakiś czas jak rozwinie się sytuacja? Do tej pory nie miałem problemów z sercem, to pierwsza taka sytuacja. Będę wdzięczny za odpowiedź.

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Tony głuche mogą występować u osób otyłych oraz w przypadku nieprawidłowości w obrębie mięśnia sercowego. Wskazana jest wizyta u specjalisty kardiologa.